İyi Uykular! | Uyku takip cihazları dosyası

0
4647

Uyku hayatımızın en önemli parçalarından birisidir. İyi bir uyku geçirmek, fiziksel ve mental sağlığımızı düzenler, güne enerjik başlamayı sağlar ve yaşam kalitesini arttırır. Bir çoğumuz, özellikle öğrenciler, düzensiz ve verimsiz uyku geçiriyoruz. Bu durum belki de bütün günümüzü altüst ediyor.

Uzun mesafeli bir yolculuğa çıktığınızda, farklı zaman dilimindeki bir ülkeye geçtiğinizde yaşayabileceğiniz ilk sıkıntı jet lag olacaktır. Vücut biyolojik saatinizden başka bir zaman diliminde alışık olduğunuz uyku ve uyanıklık saatleri değişecek ve vücudunuz buna alışmakta sıkıntı çekecektir. Bu durum da yine hayat kalitenizi kötü yönde etkileyecektir.

Peki bu kadar önemli olan uyku sırasında vücudumuz neler yapıyor? Uyku kalitemiz hangi seviyelerde? Bu sorulara cevap arıyorsanız yazımız tam size göre. Uyku takibi, uyku kalitesini arttırma, güne daha iyi başlama, jet lag sıkıntılarını ortadan kaldırma gibi konularda çözümler sunan giyilebilir cihazları sizler için derledik.

1Luminette

Luminette

Güneş ışığı vücudumuz için oldukça önemli. Soğuk kış günlerinde, güneşi az gördüğümüz dönemlerde “kış depresyonu” olarak adlandırılan psikolojik sıkıntıları yaşayabiliriz. Bunun dışında bazı aylar yoğun kar yağışı ile güneş ışığının hiç görülmediği yerlerde yaşayan insanların bu sebepten dolayı sağlık sıkıntıları yaşayabiliyor. Luminette bu sıkıntılar ile savaşmanıza yardım ediyor. Mevsimsel duygu bozuklukları, uyku bozuklukları ve sirkadiyen ritim bozuklukları (biyolojik saatin bozulması; jet lag vs) gibi sıkıntılarda rahatlamanıza yardımcı oluyor.

Geleneksel ışık terapisi tedavilerinde kullanılan kabinlerin aksine, Luminette gözlük şeklinde tasarlanmış ve günlük aktivitelerinize engel olmadan ışık terapisi yapabilmenizi sağlıyor. Günlük 20 dakika kullanım ile tedaviyi gerçekleştirebilir ve güneş ışığının az olacağı ilerleyen aylarda da aynı sıkıntıları yaşamanızı önleyebilirsiniz.

Luminette satış fiyatı: € 239

2Neuroon

Neuroon

Neuroon normal göz bantları ile benzer şekilde tasarlanmış, kullanımı kolay ve rahat bir cihaz. Gece yatmadan önce Neuroon‘u göz bandı takar gibi giydikten sonra verimli ve kontrol altında bir uyku geçirebiliyorsunuz.

Neuroon’un öncelikli işlevi parlak ışık terapisi ile uyku kalitenizi arttırmak ve güne enerjik başlamanızı sağlamak. Aynı zamanda jet lag olmanızı da engelliyor. Neuroon, beyin dalgaları ve uyku analizinizi yapıyor ve mobil cihazınız aracılığıyla kontrol etmenize imkan veriyor. Cihazın iç kısmında gözlerinizin hizasında bulunan ledler ışık terapisi uygulayarak uyku kalitenizi arttırıyor. Aynı zamanda alın kısmında bulunan dokunaçları ile nabız, vücut hareketleri, beyin dalgaları, vücut sıcaklığı ve göz hareketlerinizin analizini yapıyor.

Neuroon satış fiyatı: $ 299

3Kokoon Headphones

Elektroensafolografi sensörleri (beyin dalgaları aktivitesini ölçen sensörler) ile beyin dalgalarınızın analizini yapan Kokoon Headphones, bir kulaklık şeklinde dizayn edilmiş. İlk bakışta kulaklık ile uyumanın rahat olmayacağını düşündürse de, Kokoon Headphones konforu konusunda iddialı. Tasarımında ergonomi ve konforu en üst düzeyde kullandıklarını belirtiyorlar. Cihaz uyku esnasında dış seslerin etkisini önemli düzeyde azaltıyor ve kesintisiz bir uyku çekmenize yardım ediyor. Bunun yanı sıra uyku skorunuzu ve uyku dönemlerinizi (derin, hafif) de analiz ediyor.

Kokoon Headphones ön satış fiyatı: $ 229

4Rythm Dreem

Rythm Dreem headband daha kaliteli bir uyku geçirmenize ve kolay uyanmanıza yardımcı olur. Beyin dalgalarını ölçerek uyku evrelerinizin analizi tutan Rythm Dreem aynı zamanda bu evreler arası geçişinizi de kolaylaştırıyor. Akıllı alarm sistemi ile uygun uyku evresinde sizi uyandırıyor ve böylece REM evresinin kesintiye uğramamasını sağlıyor. Genel itibariyle baktığımızda Rythm Dreem birçok uyku takip cihazında olan özellikleri yapıyor olmasının yanında fazlasıyla büyük. Sırtüstü yatışlarda herhangi bir sıkıntı olmayacaktır ancak farklı pozisyonlardaki yatışlarda pek konforlu değil gibi durmakta.

5Re-Timer

Re-Timer bir ışık terapi gözlüğü. Camları olmayan bir gözlük şeklinde tasarlanan cihaz, yeşil ışık terapisi ile uyku düzeninizi kontrol altına almanıza yardım ediyor. Gece kötü bir uyku geçirdiyseniz, halsiz hissediyorsanız ve uykunuzu yeterince alamadıysanız Re-Timer size yardımcı oluyor. Sabah erken uyandığınızda yeniden uykuya dönmekte zorluk çekiyorsanız veya gece uykuya dalmakta güçlük çekiyorsanız Re-Timer 30 dakikalık terapi ile melatonin hormonu salınımını kontrol altına almanızı sağlayarak uyumanızı kolaylaştırıyor.

Re-Timer satış fiyatı: $ 299

6Withings Aura

Withings Aura

Withings Aura daha önce bahsettiğimiz cihazlara göre biraz daha farklı. Öncelikle bu cihaz için vücudunuza herhangi bir şey takmanıza gerek yok. Yatağınızın yanındaki komidinin üzerine koyarak kullanabileceğiniz Withings Aura, uykuya geçiş ve uyanma sırasında gün batımı ve gün doğumu auraları ile daha enerjik olmanızı sağlıyor. Uyumak için yattığınızda üzerindeki ışığı ile odanıza gün batımı havası katıyor ve Spotify üzerinde hazırladığı uyku fonlarını size dinletiyor. 20 dakika sonra ise otomatikmen kapanıyor. Sabahları ise gün doğumu rengi olan mavi ışık ve yine Spotify üzerindeki kendi hazırladığı güne enerjik başlamanıza yardım edecek fonları sizin için çalıyor.

Withings Aura üzerindeki sensörleri ile uyku süreniz boyunca odanızdaki sıcaklık, ışık ve ses değişimlerini de kaydediyor. Aynı zamanda isterseniz yatağınızın altına koyacağınız parçası ile yatağa giriş, uyuma ve uyanma saatiniz, uyku evreleriniz gibi verileri kaydederek uyku takvimi tutmanızı da sağlıyor.

Withings Aura satış fiyatı: € 189.95

7Sleep Sepherd Blue

Sleep Sepherd Blue

Dosyamızın en ilginç ve bizce en dikkat çekici ürünü Sleep Sepherd Blue. Sleep Sepherd derin uykuya geçmekte sıkıntı çeken ve verimsiz uykular geçirenler için önemli çözümler üretiyor. Sleep Sepherd Blue, Elektroensafolografi sensörleri ve binaural sesleri oldukça zekice birleştirmiş. Elektroensafolografi sensörler yukarıda da bahsettiğimiz üzere beyin dalgalarınızı ölçmekte. Binaural sesler, iki kulağınızdan ayrı ayrı frekanslarda verilmekte. Bu durum da beyninizin frekansında değişikliğe sebep olmakta. Sleep Sepherd Blue beyninizin frekansındaki değişimlere göre size bu sesleri dinleterek derin uykuya geçişinizi kolaylaştırmakta.

Gece yattığınızda bu sesleri size dinleterek beyin frekansınızı 10 hertze yani beynin dinlenme moduna çeken Sleep Sepherd Blue, derin uykuya kolayca geçmenizi sağlıyor. Aynı zamanda beyin dalgalarınızı gece boyunca analiz eden cihaz; herhangi bir etki sonucu derin uykunuz bölüneceğinde, frekanstaki değişiklikler ile bu durumu anlıyor ve size binaural sesleri dinleterek uykunuzun bölünmesini önlüyor. Aynı şekilde alarm sisteminde de uyanmanız gereken vakitte binaural sesler ile beyin frekansınızı yükseltiyor ve beyninizin uyanmasını sağlıyor. Bunların yanı sıra uyku analizi yaparak uyuma ve uyanma saatiniz, derin ve hafif uyku sürelerinizi de takip etmenize imkan veriyor.

Sleep Sepherd Blue ön satış fiyatı: $ 249.99 

Uykunuzu takip etmenize, daha kaliteli bir uyku geçirmenize ve güne daha enerjik başlamanıza yardım eden birçok giyilebilir cihaz var. Uyku takibi ve takvimi artık hepsinin ortak özelliği haline geldi. Bu cihazların birbirinden farklarını ve ayrı ayrı özelliklerini sizler için dosya haline getirdik. Umarız problemlerinizin çözümünde ve ürün seçiminizde yardımcı olur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here