Toyota’dan görme engelliler için devrim niteliğinde bir ürün

0
1148

TOYOTA’NIN BLAID PROJESİ, HÂLİHAZIRDA FİKİR AŞAMASINDA OLSA DA ÜMİT VAAD EDİYOR

Toyota, görme engelli ve görme bozukluğu olan insanların kapalı alanlarda yön bulmalarını kolaylaştıracak bir giyilebilir ürün üzerine çalışıyor.

Toyota’nın Blaid projesi, günümüzde rehber köpek ve bastonlarla kolaylaştırılan günlük hayatta, kullanıcıların etrafı hakkında daha çok bilgi sahibi olmalarını sağlayarak mevcut boşlukları doldurmak istiyor. Zira özellikle AVM’ler, havaalanları gibi çok katlı ve bölümlü yerlerde, belirli bir yere gitmek epey zor olabiliyor.

Blaid’de, kapalı mekân haritalandırma, nesne saptama, yüz tanıma gibi sistemlere sahip kameralar olacak. At nalı gibi bir şekle sahip ve kullanıcının boynuna yerleştirilecek ürün, titreşim ve hoparlörler aracılığıyla bilgi iletecek. Cihaz ses tanıma ve bazı tuşlarla kontrol edilebilecek.

Android Auto, Apple Carplay veya zenginleştirilmiş gerçeklik [augmented reality] gibi arabalara bağlanan sistemlerin yanında, Toyota’nın giyilebilir teknolojiye yaklaşımının çok daha farklı olduğunu söylemek mümkün. Genellikle bilgi aktarım merkezlerine sahip giyilebilir ürünler kullanmak yerine arabalarını olduğu gibi tutmayı tercih eden Toyota, eğer Blaid de tutarsa, bahsettiğimiz ürünlerden çok daha pratik ve kullanışlı bir yol açmış olacak. Böyle bir durumda Toyota’dan yeni giyilebilir ürünler de görebiliriz.

Şimdilik Blaid projesi yalnızca prototip, ama yine de böyle bir ürünün geleceği nasıl şekillendirebileceğini görmek ilginç olabilir. Merakla bekliyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here