İşitme engellilerin sesleri hissetmelerini sağlayan toka: Ontenna

0
1452
Ontenna
Ontenna

Giyilebilir teknolojiler hayatımızı kolaylaştırmanın yanında, engelli bireyler için de önemli çözümler üretiyor. Daha önce sosyal fayda amacı güden bu tarz ürünleri incelemiştik. Birçok sağlık sıkıntısına çözüm üreten giyilebilir cihazlar, işitme engelliler için de bir çözümle karşımıza çıkacak.

Japon teknoloji firması Fujitsu tarafından geliştirilen Ontenna toka, işitme engellilerin sesleri hissetmelerini ve çevresinde yer alan sesleri ayırt edebilmelerini sağlayacak. Toka, temelde işitme engellilerin sesleri duymasını sağlamıyor. Çevredeki sesleri algılayarak titreşim ve ışık ile geri bildirim veren cihaz, bu sayede kullanıcının sesleri ayırt edebilmesini sağlıyor.

Toplamda 256 farklı titreşim seviyesine sahip olan toka, bu sayede telefonun sesini veya farklı bir sesi ayırt etmenizi sağlıyor. Müzik sesinin de ritm ile algılanmasını sağlayan toka, içerisinde bir mikrofon bir de titreşim motoru bulunduruyor. Yapılan testler sonucunda, ürünün cilt üzerinde bir bileklik şeklinde kullanılmasının uzun sürede rahatsızlık verdiği kıyafet üzerinde ise yeterince hissedilmediği sonucuna varılmış. Bu sebeple ürün toka olarak saçların üzerinde kullanılacak şekilde hazırlanmış. Saç sıkıntısı olanların da ürünü kullanabilmeleri için ürün aynı zamanda küpe şeklinde kulakta da kullanılabilmekte.

Ontenna henüz tam manasıyla tamamlanmadı. Önümüzdeki aylarda tamamlanması beklenen cihazın fiyatının ise 100 doların altında olması bekleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here