Unreal Engine, sanal gerçeklik içinde sanal gerçekliğin yolunu açıyor

0
1561

Sanal gerçeklik (Virtual Reality) teknolojisi her geçen gün ilerlemekle kalmıyor, son alınan haberlere göre kendi içinde sanal gerçeklik dünyaları oluşturmayı da –Epic Games’in Unreal Engine 4’ü sağ olsun- mümkün hâle getiriyor.

Geliştiricilerin, bir HTC Vive Pre veya Oculus Rift vasıtasıyla, sanal gerçeklik içinde içerik üretebilmek için kullanabilecekleri Unreal Editor isimli yeni bir program var.

Unreal Editor 4’teki tüm araçlar bunun sayesinde sanal ortama geçiyor. Epic Games’ten Tim Sweeney’in deyişiyle: “Kullanıcı arayüzünü öğrenmeye ihtiyacınız olmayacak, zira zaten biliyor olacaksınız.”

“Peki, bu bizim için neler ifade ediyor?” diye düşünecek olursak, Unreal Editor’ün oyunlar için kullanılabilme, hatta “oyunlaştırılabilme” ihtimalleri bizi heyecanlandıran şıklardan. The Sims, Minecraft gibi oyunları sanal gerçeklikte düşünün. Hoş, HoloLen’in demolarına göre Minecraft hâlihazırda sanal gerçeklikte ama şeriat zahire hükmeder. En azından bu teknolojinin, oyun içeriklerinin üretilmesine önemli katkı sağlayacağını söyleyebiliriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here