“Küresel Sanal Gerçeklik Birliği” kuruluyor

0
1056

Sanal gerçeklik endüstrisinin dev isimlerinden Google, Samsung, Acer Starbreeze, Sony Interactive Entertainment, Oculus (Facebook) ve HTC Vive bir araya gelerek Küresel Sanal Gerçeklik Birliğini kurduklarını duyurdular.

Son birkaç yıldır start-up’larla ilerleyen sanal gerçeklik endüstrisi, büyük şirketlerin pazara girmesiyle çeşitlilik kazandı ve 2016 yılında adından sıkça söz ettirdi. Gelişen endüstrinin büyük isimleri, sanal gerçekliği bir adım ileri taşımak adına birleşmeye karar verdiler ve Küresel Sanal Gerçeklik Birliğini (Global Virtual Reality Association) oluşturdular. Google önderliğinde oluşan topluluk ilk olarak Samsung’un tüzel blogundan duyuruldu.

Kar amacı gütmeyen topluluk sanal gerçekliğin potansiyelini ortaya çıkarmayı hedefliyor. Konuyla ilgili yapılan basın açıklamasında “Küresel Sanal Gerçeklik Birliğinin amacı, bu teknolojinin küresel olarak gelişmesi ve benimsenmesidir. Birliğin üyelerinden her biri, en iyi yaptıkları işi yaparak araştırma geliştirme ve Sanal Gerçeklik topluluğunun gelişimine katkı sağlayacaklardır. Topluluğumuz ayrıca üretici, politika belirleyicisi ve sanayici olarak sanal gerçeklik dünyasına hizmet verecektir” ifadeleri yer aldı.

Sanal gerçeklik endüstrisinin önündeki en büyük engel, platformlar arasında entegrasyon eksikliği. Diğer bir engel ise küçük şirketlerin yeterli maddi desteği bulamaması ve büyük platformlarla uyum sağlayamaması. Küresel Sanal Gerçeklik Birliği, sanal gerçeklikte bir standart belirleyerek daha kaliteli ve daha kullanışlı ürünlerin piyasaya sürülmesini ve tüm sanal gerçeklik ürünlerinin birbiri ile iletişimde olup, platformların uygulama eksikliklerini gidermeyi ve bu eksikliklerin önüne geçmeyi planlıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here