2016 büyük ölçüde sanal gerçeklik yılı oldu diyebiliriz. Yıl Boyunca VR teknolojisi ve ürünlere dair göz kamaştırıcı gelişmelerin ardı arkası kesilmedi. Geldiğimiz noktada, özellikle oyun sektöründe piyasanın “ağababaları” ise Oculus Rift ile PlayStation VR.

[Yazının devamında kendilerinden Rift ve PSVR şeklinde bahsedeceğiz]

Aslında bu ikisi arasında seçim yapmak çoğunluk için kolay; eğer PlayStation 4 sahibiyseniz tercihiniz PSVR’dan, oyunları bilgisayarınızdan oynuyorsanız Rift’ten yana olmalı. Yine de biz Sayborg ekibi olarak, piyasanın iki amiral gemisini çeşitli açılardan karşılaştıracak bir arşiv bırakmayı görev addederiz.

1Tasarım ve Konfor

Rift’e yakından bir bakış

VR konsollarının genel olarak şıklıktan ziyade fonksiyonelliği ön planda tuttuğunu söyleyebiliriz. Yine de söz konusu saatlerce oyun oynamaksa, tasarım ve rahatlık çok önemli. Rift ile PSVR bu alanda başbaşa görünse de Sony’nin son tasarımının burun farkıyla rahatlıkta öne geçtiği dikkat çekiyor. Uzun süren kullanımlarda, PSVR’ın daha rahat olduğunu söyleyebiliriz.

Donanım açısından ikisi de hemen hemen aynı özelliklere sahip. Rift’in kuaklıkları içine gömülü iken PSVR bunun için ayrı bir donanım sağlıyor, ayrıca Rift’in daha hafif olduğu da bilinenler arasında. Hepsini toparlarsak, kullanıcıların çoğu tasarım ve rahatlık açısından Rift’i daha başarılı bulmuşlar.

Kazanan: Oculus Rift

2Görüntü ve Lensler

Tasarımda bahsettiğimiz gibi PSVR ve Rift birçok alanda birbirine çok benzer özellikler gösteriyor. İş görüntü kalitesine geldiğinde de eşitliği detaylar bozacak gibi duruyor.

Kullanılan lensler birbirine çok yakın fakat bu anlamda PSVR’ın bir adım önde olduğunun söyleyebiliriz. Çözünürlüğe baktığımızda Rift, 2160×1200 ile daha iyi. PSVR’ın çözünürlüğü ise 1920×1980.

Göz gerginliğini düşürmek için gerekli yenileme oranına bakınca, 120 Hz‘lik PSVR’ın 90 Hz‘lik Rift’in önüne geçtiğini söyleyebiliriz.

Kazanan: PSVR

3Kumanda

Soldan Sağa: Oculus Touch ve PS Move

Bu konuda söylenecek çok fazla şey olmasa gerek. Rift için geliştirilen Oculus Touch‘ın ne kadar müthiş bir aygıt olduğu dillerden düşmüyor. Hatta bu başka bir yazımızın konusu bile olabilir. PSVR’ın kumandası PS Move için olumlu yorumlar mevcut olsa da galibiyet için yeterli değil.

Kazanan: Rift [+Oculus Touch]

4İçerik

PSVR Worlds: Karşı koyulamaz jenerik

Belki de karşılaştırması en zor konulardan biri de içerik konusu. Halihazırda PlayStation dünyasını arkasına aldığı için PSVR’ın açık ara önde olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Fakat bu Rift’in gümbür gümbür geldiği ve kısa zamanda PSVR’a bu alanda da rakip olacağı gerçeğini değiştirmez. Eğer bunlar size inandırıcı gelmediyse, aklınıza iOS ve Android pazar rekabetini getirin.

Kazanan: [Şimdilik] PSVR

5Performans

Rift’e bir de böyle bakın!

Oculus Rift, donanım bakımından PSVR’a göre açık ara önde. Oculus şirketinin, Rift’e daha getireceği çok yenilik olduğunu da hesaba katarsak bu başlığın kazananı da belli oluyor.

Kazanan: Rift

6Fiyat

Eğer şu ana kadar yazıda Rift’ten yana olduğuma kanaat getiren varsa haklı. Zira hem rekabetin gelişmesi, hem de böyle bir projenin desteklenmesi teknolojinin geleceği için bile çok önemli. Ancak PSVR‘ın, Rift’e karşı açık ara öne geçtiği alan fiyatlar. Oculus Rift, özellikle yanında canavar gibi bir bilgisyar almanız gerektirdiği için dezavantajlı konumda. PSVR, kullanım için PlayStation 4 gerektirse de her halükarda şu anda daha ucuz.

Güncel fiyatlara aşağıdaki Amazon linklerinden ulaşabilirsiniz:

PlayStation VR vs Oculus Rift

Kazanan: PSVR

7Sonuç

Yazıyı buraya kadar okuyanların görebileceği üzere sonuç berabere. Tabii bu yazıyı boşuna okuduğunuz anlamına gelmez, zira yeni rakipler de yolda [bkz. HTC Vive] Ayrıca VR konsolu almayı düşünüyorsanız da artık beklentileriniz doğrultusunda daha sağlıklı tercihler yapabilirsiniz. Umarız memnun kalır, bu gelişen sektöre mütevazı bir katkı da yaparsınız.

Takipte kalın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here