Görme engellilerin hayatını kolaylaştıracak bir yenilik: AIRA

0
1937

​Teknolojinin gelişmesiyle birlikte her geçen gün hayatımızı kolaylaştıracak bir başka ürünle karşılaşıyoruz. Günlük hayattaki zorluklarla daha çok mücadele etmesi gereken engelli bireyler için teknoloji daha büyük bir önem taşıyor. Bu kez karşımızda görme engelli bireylere yönelik CES2017’ de de dikkat çeken ürünlerden biri olan Aira var.

İlk tohumları 2014’te atılan Aira’nın hedefi ; görme engelli kişilerin engellerini kaldırmaya yardımcı olan, daha fazla güven ve bağımsızlık ile yaşama olanaklarını genişleten önde gelen teknoloji ve hizmetleri geliştirmek.

Aira görme engelli bireylerin hayatını kolaylaştırmak için üretilmiş bir akıllı gözlük. Google Glass teknolojini kullanan Aira, görme engelli bireyi ağ aracılığıyla Aira asistanına bağlıyor ve eş zamamlı olarak engelli bireyin gördüğü her şeyi asistanın da görmesini sağlıyor. Sahip olduğu canlı yayın özelliğiyle asistan, birey ile sesli görüşmeler yapıyor.

Görme engelli birey üzerinde bir kamera ve mikrofon olan gözlüğe dokunarak istediği zaman gözlüğü etkinleştirebiliyor. Ayrıca Aira akıllı telefon aracılığıyla da kullanılabiliyor.

Google Maps sayesinde lokasyon bilgisine ulaşan asistan bir çok küçük işin yanı sıra yol tarifi yapabiliyor, Uber çağırabiliyor, market alışverişinde yardımcı olabiliyor.

Aira 3, 6 ve 12 aylık olmak üzere üç paket halinde hizmete sunuluyor. Gözlükle birlikte 3 ay için toplamda 750 dakika 300$, 6 ay için toplamda 3000 dakika 1000$,12 ay için toplamda 10000 dakika 2500$ olarak belirlenmiş.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here