Gerçekliği yeni bir boyuta taşıyın: Hololens 2

0
1122
Hololens 2

Microsoft’un arttırılmış gerçeklik gözlüğü Hololens’in ilk modeli yaklaşık 3 yıl önce piyasaya sürülmüş ve büyük ilgi uyandırmıştı. Microsoft uzun bir süredir gözlüğün yeni modeli için çalışmalarını sürdürüyordu.

MWC 2019‘da uzun süredir beklenen yeni Hololens modeli detaylı bir şekilde tanıtıldı. Microsoft ilk modeldeki birçok eksikliği gidererek daha şık, daha hafif, daha geniş bir gerçeklik ve özelleştirilebilir bir gözlükle karşımızda.

Mart 2016’da tanıtılan ilk model Hololens arttırılmış gerçeklik teknolojisini ilk defa çok başarılı bir şekilde kullanarak tartışılmaz bir başarı ile karşımıza çıkmıştı. Ancak ilk modelin oldukça küçük görüş alanı çalışma potansiyelini azaltıyor ve geliştirilmeye açık olmayan yapısıyla yapabileceklerini kısıtlıyordu. Microsoft’un ürünü kurumsal satış için üretmiş olması ve 3000 Amerikan Doları fiyatı ile kullanıcı sayısını oldukça düşük tutmuştu. Yine yalnızca kurumsal müşteriler için üretilmiş olsa da, Hololens 2 yapabildikleri ile oldukça gelişmiş bir şekilde karşımıza çıkıyor.

Görünüş itibariyle Playstation VR’ı andıran tasarımı daha konforlu bir kullanım sağlıyor. Hololens 2 modeli, görüntü kalitesi açısından oldukça ilerleme göstermiş durumda. Microsoft’un yaptığı açıklamaya göre görüntü kalitesi 2 kat arttı ve 720P kalitede izlenen bir TV’den 2K kalitede izlenen bir TV’ye geçiş kadar farka sahip.

Üzerinde bulunan donanımlar sayesinde kullanımı kolaylaştırmayı hedefleyen Hololens, göz sensörleri ile kullanıcının nereye baktığını anlayarak hologramları buna göre dizayn ediyor. Aynı zamanda yine dahili olarak bulun ToF sensörü ile mekan derinliğini hesaplayarak hologramın en doğal biçimde oluşturulmasını da sağlıyor. Hololens kullanıcılarının el hareketlerini takip edip yorumlayarak arttırılmış gerçeklik ögeleri üzerinde işlem yapma olanağı sağlıyor. Bu sayede herhangi bir ek kontrol koluna ihtiyaç duymadan yalnızca gözlük takılarak kullanılabiliyor.

Hololens 2 teknik özellikler konusuna geldiğimizde de tatmin edici sonuçlar ile karşılaşıyoruz. Ürün, Microsoft 2. nesil işlem birimi ve Snapdragon 850 işlemci barındırıyor. Ayrıca ses kontrolleri de bulunan gözlükte 5 kanallı mikrofon bulunmakta. Üründe hafifleştirme yapmaya da önem veren Microsoft, ilk modelde 579 gram olan ağırlığı bu modelde 566 grama düşürmüş.

Microsoft ilk modelde olduğu gibi Hololens 2’de de kurumsal müşterileri hedefliyor. Son kullanıcıya yönelik ürününü ise Hololens 3 modeli ile piyasaya sürmesi bekleniyor. Airbus, Honeywell, Pearson ve Saab gibi frmalarla ortak çalışma yürüten Microsoft; Hololens 2’yi kurumsal firmalar için özelleştirilebilir olarak geliştirmiş. Bu sayede ürün kullanım amacına yönelik olarak geliştirilebiliyor. İlk modelden en önemli farkı ise 3 taraf geliştiriciler tarafından uygulama geliştirilebilme imkanı. Göz sensörlerine yönelik yazılım geliştirme imkanı ile cihaz geliştirilebilir bir markete de sahip olacak.

Arttırılmış gerçeklik, sanal gerçeklik ve hologram teknolojisini bir araya getirerek yepyeni bir deneyim yaşatmayı hedefleyen Hololens 2, 3500 Amerikan Doları fiyata sahip. Ürün şuanda son kullanıcı için oldukça yüksek bir rakama sahip olsa da, çeşitli sektörlerde ve eğitim kurumlarında büyük kolaylıklar sağlayacak gibi duruyor. Microsoft aynı zamanda çeşitli iş ortakları ile cihaza özel yazılımlar da geliştiriyor. Dynamics 365 Remote Assist uygulaması ile teknisyenlerin sorunları uzaktan tespit edebilecekleri bir yazılım cihaza ek olarak aylık 125 Dolar abonelik ile satın alınabilecek.  Hololens 2; ABD, Japonya, Çin, Almanya, Kanada, İngiltere, İrlanda, Fransa, Avustralya ve Yeni Zelanda’da satışa sunulacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here