Çok merak edilen Apple Glass hakkında son dedikodular

0
229
Apple Glass Özellikleri

Apple’ın bir süredir üzerinde çalıştığı ve isminin Apple Glass olması beklenen arttırılmış gerçeklik gözlüğü ile ilgili ortaya atılan iddiaları değerlendirdik.

Birkaç yıl önce teknoloji dünyası VR ve AR ile kasıp kavruluyordu. Bugün içerisinde yapay zeka veya blockchain kelimesinin geçtiği her projenin ilgi odağı olması gibi, bir VR ürün yaptığınızda tüm dikkatleri üzerinize çekebiliyordunuz.

Açıkçası VR & AR teknolojilerinde pek de başarılı bir ilerleme gösteremedik. VR setler hala yeterli deneyimi bize sunamıyor ve daha kısıtlı içeriğe sahipler. Sektörün öncüsü olan iki ürün; Facebook Oculus ve Sony Playstation VR kararlı bir şekilde ilerlese de ulaştığı kitle hala sınırlı. AR ise Pokemon GO dışında hayatımıza çok da dahil olamadı.

Bu teknolojiler, hepimizi heyecanlandıran ve gelecekte hayatımızın fazlasıyla içerisinde olmasını beklediğimiz şeyler. Google’ın pek de başarılı ilerlemeyen Google Glass macerası, yeni bir ürün ortaya koyma düşüncesi ile sonlandırılmıştı. VR ve AR deneyimini birleştiren bu gözlük pazarına Apple’ın da bir ürünle gireceği uzun süredir konuşuluyor. Peki elimizde ne tür bilgiler var?

Açıkçası dedikodulardan öteye gidemiyoruz. Ancak birçok ürünü başarılıca sızdıran dedikoducu siteler olduğunu da unutmamak gerek. Hem dedikodu torbası en etkili pazarlama yöntemlerinden biri 🙂

Apple’ın bu konuda çalışmalar yaptığı artık sır değil. Şirketin CEO’su Tim Cook, şirketin geleceği için arttırılmış gerçekliğin iPhone kadar önemli olduğunu söylemişti. Ayrıca Apple bu ayın başında, VR spor yayını yapan NextVR‘ı satın aldı.

Ürünle ilgili bir açıklama henüz yapılmadı ancak iddialar ortalıkta dolanmaya başladı. İddialara göre gözlük, Apple Glass markası ile piyasaya sürülecek. En çok merak edilen konualardan olan Apple Glass fiyatı konusunda ise $499 ile piyasaya sürüleceği iddia ediliyor. Apple Glass özellikleri arasında ayrıca fiyata ek olarak reçeteli lens eklemenin de mümkün olacağı söyleniyor. Ürünün aynı Apple Watch’larda olduğu gibi iPhone cihazla eşleşerek çalışması bekleniyor.

Apple’ın gözlüğü bir sonraki iPhone lansmanında tanıltılacağı da iddialar arasında. Buna göre Apple Glass çıkış tarihi Mart 2021 olabilir. Bunlara ek olarak Apple’ın klasik bir VR set üzerinde de çalıştığı söylenmekte. Bu konu ile ilgili de önceki yıllarda çeşitli iddialarla karşılaşmıştık.

Sonuç olarak Apple’ın sanal ve arttırılmış gerçeklik konusunda ciddi adımlar attığını görüyoruz. Bu çalışmaların ardından birkaç farklı ürün ve hizmetle karşımıza çıkabilir. Üreteceği farklı gözlükleri, satın aldığı yayın platformu ile entegre ederek yepyeni bir dünyanın kapılarını aralayabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here