Robot Köpek Spot Satışa Çıktı

0
182
Spot - Boston Dynamics

Boston Dynamics’in en çok konuşulan ürünü olan robot köpek Spot, sonunda herkes için satışa açıldı. 

Bir süredir çeşitli ön kullanıcılar ile ürünü test eden Boston Dynamics, son olarak Covid-19 teşhisinde doktorlara yardımcı olması için Spot’u bir hastaneye vermişti. Bunun yanında birçok endüstri şirketinden, çoban köpekliğine kadar her alanda Spot test edildi.

Robot Köpek Spot Fiyatı Ne Kadar?

Boston Dynamics tüm bu kullanıcı testlerinin ardından Spot’u geniş çaplı satışa 74 bin 500 dolar fiyatla açtı. Uzun yıllardır ürünlerini gelir elde etmeden geliştiren ve bu konuda geçtiğimiz yıllarda problemler de yaşayan Boston Dynamics’in robot köpek Spot fiyatı konusunda çok düşük seviyelerde kalmaması beklenmekteydi.

Fiyatı ve kullanım imkanları göz önünde bulunduğunda ürünün daha çok sanayi şirketleri tarafından tercih edilmesi bekleniyor. Robotun daha çok insanların yapmak istemedikleri işlerde kullanılması bekleniyor. Ayrıca robotun şimdilik yalnızca ABD içerisinde satışı gerçekleşecek. ABD dışına satışın ne zaman başlayacağı ise henüz bilinmiyor.

Spot sensör ve tarayıcıları – Boston Dynamics

Spot henüz çok gelişmiş bir ürün değil ve yapabilecekleri sınırlı seviyede. Ancak Boston Dynamics’in ürüne zamanla geliştirici güncellemeler yapması bekleniyor. Bunun yanında uzun vadede ürünün uzaktan kontrol edilebilir olmaktan, tamamen otonom hale getirilmesi de planlar arasında. Müşteri geri dönüşleri de hareket ederek ürünün geliştirilmesinin şekillenmesi planlanıyor. Ayrıca çeşitli sensörler ve tarayıcılar da Spot’a ek olarak dahil edilebiliyor. Bu da eklenen sensörler ve yeni programlar ile robotu özelleştirmenin mümkün olduğu anlamına geliyor.

Toplumun alışık olmadığı bir ürün olan Spot, kimi korku ve eleştirileri de üzerine toplamıştı. Boston Dynamics bu konuda öncelikle satışları yalnızca Ticaret Bakanlığı izleme listesindeki şirketlere yapacağını ve robotlara silah eki yapılmasını, insanlara zarar verebilecek veya korkutabilecek kullanımları engelleyecek bir kod eklediğini de belirtiyor. Ancak ürünün satışı gerçekleştikten sonra yeni sahibinin tüm yapacaklarına müdahale edilebilmesi elbette ki mümkün değil.

Hem iş dünyasını hem de Boston Dynamics’i heyecanlandıran satışların başlaması ile şirket yoğun bir talep almaya başladığını belirtiyor ancak her bir alıcı için robotlardan yalnızca iki adet sipariş vermek mümkün. Boston Dynamics daha fazla sayıda alım için şirketlerle özel olarak görüşmeyi ve kullanım amaçlarını anlamayı istiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here