Robot köpek Spot, Koronavirüs ile mücadelede destek olacak

0
206
Spot Koronavirüs

Boston Dynamics’in sosyal medyada sürekli gündeme gelen robotlarının son versiyonu olan Spot, Koronavirüs ile mücadele için kullanılabilir hale getirildi.

Bir köpek şeklinde tasarlanan ve oldukça iyi manevra kabiliyeti bulunan Spot; yağmur, çamur, engebe, darbe vb. unsurlardan etkilenmeden görevlerini gerçekleştirebiliyor. Şirket bir süredir Spot’u ticari bir ürün haline getirmek için çalışıyor ve çeşitli görüşmeler gerçekleştiriyordu. Öyle ki ABD polisi dahi Spot’un kullanımı için görüşmelere dahil olmuştu.

Boston Dynamics Korona

Boston Dynamics geçtiğimiz günlerde, 4 Spot robotunun Massachusetts’de yer alan Brigham ve Kadın Hastanesi’nde kullanılmaya başladığını duyurdu. Sağlık çalışanlarının hastalar ile temasını azaltmak amacıyla Spot’a bazı eklemeler yapıldı. Bu doğrultuda öncelikle bir iPad eklenen ürün, sağlık çalışanlarının hastalar ile yapacakları ilk görüşmeleri gerçekleştiriyor.

İki haftadır kullanımı devam eden Spot, şu anda bir mobil tele tıp ürünü olarak kullanılmakta. Bu sürede elde edilen verilere göre robot, sağlık çalışanlarının virüslü hastalar ile temasını azaltmada etkili bir rol oynuyor. Korona şüphesi ile hastahaneye gelen hastaların ilk olarak bir görüşmeden geçmesi ve ilk sıcaklık değerlendirmelerinin alınması gerekiyor. Bu da 5 kişiye kadar sağlık personeli gerektiriyor. Spot ile sağlık çalışanlarının hastalar ile ilk temasını önlemek hedefleniyor.

Spot Corona

Şirket pandemi ile mücadelede Spot’ların kullanımı daha işlevsel hale getirmek istiyor. Bu sebeple robotlara termal kameralar ekleyerek sıcaklık kontrolleri ve solunum hızı hesaplaması da gerçekleştirmeyi hedefliyor. Ayrıca nabız hızını ve oksijen doygunluğunu ölçmek için de harici donanımlar eklemek planlar arasında. Bu özellikler ile robot köpeklerin hastahaneler ve metro istasyonları gibi uğrak yerlerde kullanılması hedefleniyor.

Pandemi ile mücadelede önemli bir katkı vermek isteyen Boston Dynamics, virüsle mücadele odaklı oluşturduğu altyapıyı farklı robot firmalarına da açacağını belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here