Gita: Kişisel kargo taşıyıcı

0
1177

Star Wars filminden alışık olduğumuz droidler artık hayatımıza da girmeye başladı. Piaggio tarafından geliştirilen kişisel eşya taşıyıcı droid Gita, yakında görücüye çıkacak. Piaggio tarafından 2015 yılında kurulan Piaggio Fast Forward’ta ortaya çıkan drodi iki tekerden oluşuyor ve tamamen elektrik ile çalışıyor.

Gita çantalarınızı raflara kaldıracak bir çözüm olmayı amaçlıyor. Cihaz bir top şeklindeki karbon fiber gövdesinin yanlarında bulunan tekerleklerden oluşuyor. Üzerinde bulunan birden fazla kamera ile sahibini tanıyan droid, onu nereye giderse takip ediyor veya önceden belirlenmiş bir alanda hareket edebiliyor. 40 kiloya kadar ağırlık taşıyabilen cihaz, saatte 35 km hıza ulaşabiliyor. Bu sayede koşan veya bisiklet süren kullanıcıları da takip edebiliyor.

Kişisel droid Gita

Gita dışarıda herhangi bir alana rahatlıkla park edilebiliyor. Çalışması ve içinin açılması için parmak izi okuyucu ve güvenlik kodu soran droid aynı zamanda hem üzerinde bulunan kameralarla hem de GPS ile konumunun sürekli olarak farkında. Piaggio Fast Forward İleri Operasyon Sorumlusu Sasha Hoffman güvenlik konusuna şu şekilde değiniyor: “Gita, kameralar ve sensörlerle kaplıdır ve her zaman nerede olduğunu bilir. Çalmak için seçilecek dünyadaki en aptalca şey olurdu”

Piaagio Fast Forward önümüzdeki altı ay içerisinde üniversite kampüslerinde ve ABD’nin bazı kasabalarında Gita ile pilot testler yapmayı planlıyor. Farklı iş alanlarında test edilecek olan droid, 2 Şubat’ta Boston’da gerçekleşecek ola bir etkinlikte de görücüye çıkacak. Gita’nın fiyatı ise henüz bilinmiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here