Giyilebilir Teknoloji Hamilelerin Hizmetinde

0
1071
pregnant woman calling by mobile phone

Hamileler, bebeklerini nasıl etkileyeceğini merak ettiklerinden vücutlarındaki değişimlerle doğal olarak daha çok ilgileniyorlar. Onların bu telaşı da hamilelikle alakalı giyilebilir teknoloji ürünlerinin önünü açmakta.

San Fransisco kökenli Bloom firması hamileliğin son üç ayı için bir giyilebilir ürün tasarladı. “Belli” adındaki bu aygıt hamile kadınların, vücutlarının doğum sancılarına ne şekilde hazırlandıklarını anlamalarına yardımcı oluyor. Kıyafetin altına giyilen bir sensör, kasılmaların frekans ve sürelerini ölçüyor ve bu verileri akıllı telefona gönderiyor. Ayrıca bu kasılmaları otomatik olarak sayarak anne adaylarını büyük güne hazırlıyor.

BabyPod ise Marquez Enstitüsü’nün hamilelikte müzik dinlemenin faydaları üzerine yapılan araştırmaların ürünü. Bu aygıt sayesinde anne adayları ceninin beyin sapındaki nöronları -sinir hücrelerini- uyararak doğrudan, doğmamış bebeğe müzik çalıyor.

Yer yer korkunç ve düşündürücü olsa da giyilebilir teknolojiler her geçen gün yeni bir sahada kendini gösteriyor. Bu gidişle sayborglar fantastik birer figür olmaktan çıkacak gibi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here