Akıllı cihazlar hemen her alanda hayatımıza girmeye devam ederken, akıllı saatlerin popülaritesi de artıyor. Gerek çeşitlilik gerekse fiyat olarak daha ulaşılabilir olan akıllı saatlerde, 2020’de de bizi muhteşem cihazlar bekliyor.

Teknolojinin her alanında olduğu gibi akıllı saatlerde de Çinli firmalar ön plana çıkmaya başladı. Xiaomi’nin çıkaracağı yeni modeller ile ciddi bir kullanıcı kitlesine ulaşması muhtemel.

Akıllı saatler ayrıca bildirim ve spor takibi dışında tıbbi amaçlarla da kullanılmaya başlanıyor. Withings’in bu yöndeki modeli de ciddi özellikler ile karşımıza çıkacak.

2020’de bizi bekleyen yeni akıllı saat modelleri için bir liste hazırladık. İşte 2020 akıllı saat modelleri:

İlgini Çekebilir: Uygun Fiyatlı Akıllı Saatler

1Apple Watch Series 6

Apple Watch 6

Sektörün lideri konumunda yer alan Apple Watch‘un yenş modeli, 2020 yılının en çok beklenen cihazlarından biri olacak gibi duruyor. Tasarım olarak ciddi farklılıklardan kaçınan Apple, bu modelinde de benzer bir konsept sunacak.

40 ve 44 mm boyutlara sahip olacak olan Apple Watch Series 6; grafit, kırmızı, altın rengi ve mavi renk seçenekleri ile piyasaya çıkacak. Apple yeni modeli ile birlikte, yeni kordonları Solo Loop’u da çıkaracak. Solo Loop, tokasız tek parça ve farklı renk seçeneklerine sahip kordonları kullanıcılara sunacak.

Apple Watch Series 6 teknik özellikleri arasında en çok dikkat çekeni kan oksijen seviyesi ölçümü olacak. Apple bu özellik ile kullanıcılarının sağlık durumları hakkında daha detaylı bir analiz yapmayı hedefliyor.

Ayrıca aile paketi ile çocuklara ve yaşlılara özel bir kullanım modu da S6 modeli ile birlikte mümkün olacak. Saat ile birlikte çıkacak olan bir diğer uygulama Fitness+ ise kişiselleştirilmiş, yapay zeka destekli fitness koçu olarak kullanıma sunulacak.

18 saatlik pil ömrüne sahip olacak Apple Watch 6 fiyatı ise $399 olacak.

Saatin detaylı incelemesi için tıklayın: Apple Watch 6 İnceleme

 

 

2Xiaomi Mi Watch

Xiaomi Mi Watch

Çin’de satışa çıkmış olan ancak henüz uluslararası modeli beklenen Xiaomi Mi Watch, net bir çıkış tarihine sahip olmasa da piyasada en çok beklenen fiyat/performans ürünlerinden.

Tasarım olarak 44 mm kare kasa, 1.78 inç AMOLED ekran, 410 x 410 piksel çözünürlük ve inç başına 326 piksel piksel yoğunluğa sahip olacak. Saat ayrıca dahili olarak Qualcomm’un Snapdragon 3100 platformu, Wi-Fi bağlantısı, konum izleme için GPS ve temassız ödemeler için NFC özelliklerine sahip.

Temelde Wear OS üzerinde kurulmuş olsa da Xiaomi’nin MiUI isimli kişiselleştirilmiş görünümü ile piyasaya çıkan saatin, Xiaomi’nin servisleri ile birlikte çalışıyor olsa da, MiFit uygulaması dışındaki Wear OS uygulamalarını destekleyip desteklemeyeceği ise henüz net değil.

Oldukça tatmin edici özelliklere sahip olan bu saatin çıkış fiyatının 185$ olması bekleniyor. Bu yönden de Xiaomi yine fiyat/performans yönünden lider cihazlar arasına girecek gibi görünüyor.

Xiaomi Mi Watch Çıkış Tarihi: 2020

3Xiaomi Mi Watch Color

Xiaomi Mi Watch Color

Xiaomi’nin çıkarması beklenen bir diğer saati Mi Watch Color, daha çok bir fitness takip cihazı olarak tasarlanmış. 454×454 çözünürlüğe ve 1,39 inç yuvarlak AMOLED ekrana sahip olan saat, farklı renklerde kordon çeşitleri ile Apple Watch tarzını benimsiyor.

Kalp atış sensörü ve NTF desteği olan saat, 10 farklı spor için takip yapabiliyor. Ayrıca 5 ATM su direncine sahip. Saatin öne çıkan en önemli özelliği ise 14 günlük pil ömrü olacak gibi duruyor.

Mi Watch Color işletim sistemi olarak Wear OS tabanlı bir yapı kullanmıyor. Bu çok daha az ekstra uygulama ekleyebilme anlamına gelebilir.

Xiaomi Mi Watch Color fiyat olarak 198$ etiketle karşımıza çıkarken, uluslararası versiyonu için net bir tarih bulunmuyor.

Xiaomi Mi Watch Color Çıkış Tarihi: 2020 (tahminen)

4Amazfit Bip S

Amazfit Bip S

Xiaomi’nin bir markası olan Amazfit’in yeni saati Bip S CES 2020’de tanıtılmıştı. Apple Watch’a oldukça benzeyen bu saat aslında tam bir spor takip aracı denilebilir.

Daha zorlu şartlarda çalışabilen bu minik saat, 5 ATM su direncine ve 40 gün pil ömrüne (evet yanlış okumadınız) sahip.

Yalnızca 31g ağırlığa sahip olan Amazfit Bip S fiyatı 70$ olacak. Piyasada bulunabilecek en uygun fiyatlı cihazzlarda başı çekecek bu ürün akıllı saatler için iyi bir başlangıç olabilir.

Amazfit Bip S Çıkış Tarihi: Şubat 2020

5Samsung Galaxy Watch Active 3

Samsung Galaxy Watch Active 3

Açıkçası bu ürün için söylentiden öteye gidemiyoruz. Samsung’un akıllı saat serisinin yeni modelini muhtemelen yılın ikinci yarısına kadar göremeyeceğiz.

Ancak söylentiler saatin üç renkte paslanmaz çelik kasaya sahip olacağı ve mevcut modelden farklı olarak 8GB depolama alanına sahip olacağı yönünde. Bu depolama alanının iki katına çıkması anlamına geliyor.

Samsung Galaxy Watch Active 3 Çıkış Tarihi: Ağustos 2020 (tahminen)

 

6Oppo Smartwatch 

Oppo Smartwatch 

Son dönemlerin ciddi ivme kazanan firmalarından olan Çinli Oppo, bir akıllı saat üzerinde çalıştığını doğruladı. Sızan bilgiler ve tasarımlara göre bir Apple Watch klonu demek doğru olabilir.

Kasa tasarımı olarak Apple Watch ile neredeyse aynı olan saat, farklı olarak sağ tarafında iki fiziksel düğme bulunduruyor.

Teknik özellikleri konusunda net bilgilere sahip olamasak da fiyat/performans yönünde başarılı ürünler ortaya koyan Oppo’nun, akıllı saatinin merakla beklendiğini söyleyebiliriz.

Oppo Smartwatch Çıkış Tarihi: Nisan 2020 (tahminen)

7Withings ScanWatch

Withings ScanWatch

Withings ScanWatch, bir sağlık teknolojisi ürünü denilebilir. EKG özelliği bulunan cihaz aynı zamanda uyku apnesi ve kalp ritmi gibi durumları tespit edebiliyor.

38mm ve 42mm olmak üzere iki farklı kasa tipine sahip olacak olan cihaz; kalp atış hızı, adımlar, bildirimler ve EKG okumaları gibi bilgilerin görünebileceği küçük bir PMOLED ekrana sahip olacak.

30 günlük pil ömrüne sahip olan Withings ScanWatch; gece kalp atış hızınıza, dinlenmeye ve uyku aşamalarınıza göre bir uyku puanı belirliyor. Ayrıca uyku döngünüz içerisinde hafif uyku sırasında uyandırılabileceğiniz bir akıllı alarm özelliği de bulunuyor.

Withings Health Mate uygulaması ile çalışan ve 30 farklı spor takibi yapabilen saat, dahili GPS özelliğine ise sahip değil. Saat lansman için uyku apnesi özelliğinin FDA tarafından onaylanmasını bekliyor.

Withings ScanWatch fiyatı 42mm modeli için 299 $ ve 38mm modeli için ise 249 $ olarak belirlenmiş durumda.

Withings ScanWatch Çıkış Tarihi: Mart 2020 (tahminen)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here