Toyota’nın yalnızlara yoldaş olacak robotu Kirobo Mini, önümüzdeki yıl satışa çıkacak

0
1678

Dünyanın en büyük araba üreticilerinden Toyota, fazla arkadaş edinemeyen veya tek başına yolculuk yapmayı sevmeyenlerin yardımına koşacak robotunun son hazırlıklarını yapıyor. Toyota 2013 yılında uzaya gönderdiği robotu Kirobo‘nun benzerini günlük hayatta kullanılabilir bir hale getirerek piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Kirobo Mini, 10 cm’lik, oldukça ufak ve kolay taşınabilir bir boyuta sahip. Bu şekilde araba içerisinde kendi özel çantasında kullanılabildiği gibi herhangi bir yere de rahatlıkla taşınabilir.

Kirobo Mini aslında oldukça basit bir çalışma prensibine sahip. Robotun içerisinde yer alan mikrofonun kaydettiği sesler, bağlı olduğu telefondaki uygulama aracılığıyla, Toyota’nın ses tanıma hizmeti sunan bulut sistemine gönderiliyor ve burada uygun cevap bulunuyor. Daha sonra yine aynı şekilde cevap Kirobo Mini’ye iletiliyor.

kirobo-mini-2

Kirobo Mini, kullanıcılarına daha gerçekçi bir deneyim sunmak için de bazı özelliklere sahip. Robot bir kişi ile konuşurken yüzünü ona doğru çeviriyor ve kollarını oynatabiliyor. Aynı zamanda içerisinde bir de kamera bulunduran Kirobo Mini, bu sayede konuştuğu kişinin ruh halini de analiz ederek ses tonunu ve hareketlerini bun göre ayarlamaya çalışıyor. Ayrıca bir süre sonra kullanıcısının sevip sevmediği şeyleri de hatırlayabiliyor. Cihazın pil süresi ise yaklaşık 2.5 saat sürüyor.

Toyota, Kirobo Mini’nin satışlarına önümüzde yıl başlayacak. Robotun satış fiyatı 39.800¥ ($392), kullandığı bulut sisteminin ise aylık ücreti ise 300¥ ($3) olacak. Toyota’nın Kirobo Mini’yi Japonya dışında bir pazara çıkarıp çıkarmayacağı ise henüz bilinmiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here