En Şık Akıllı Saat: Samsung Galaxy Watch İnceleme

0
2622
Samsung Galaxy Watch

Samsung’un yakın zamanda tanıttığı yeni akıllı saati Galaxy Watch birçok giyilebilir teknoloji meraklısının dikkatini çekmiş durumda. Daha önce çıkardığı akıllı saatlerle dikkatleri üzerine çeken Samsung, alışageldiğimiz oval akıllı saat tasarımı ile yine karşımızda. Samsung’un yeni akıllı saati Galaxy Watch’u daha yakından tanımak istiyorsanız, bu yazıda sizlere tüm detaylarını aktarmaya çalışacağım.

Samsung Galaxy Watch Tasarım

Samsung yine, artık kendi tarzını oluşturduğu, oval bir tasarım ile karşımıza çıkıyor. Hepimizin hayranlığını gizleyemediği, muhteşem bir görünüm ve kullanım kolaylığı sağlayan döner çerçeve de elbette ki bu modelde de mevcut (evet döner çerçeveyi biraz fazla seviyorum).

Samsung Galaxy Watch Renk

Samsung yeni modeli iki farklı boyut ile karşımıza çıkıyor. 46 mm ve 42 mm olmak üzere iki farklı boyutta piyasaya çıkacak Galaxy Watch, Gear S3’ün Frontier ve Classic modellerinin birleşimi bir tasarıma sahip diyebiliriz. Classic’in metal kasası ile Frontier’in siyah döner çerçevesini birleştiren Galaxy Watch, aynı zamanda çeşitli renk seçeneklerine de sahip. 46 mm’lik versiyonu için “Silver” seçeneği olan saatin, 42 mm’lik versiyonu için de “Midnight Black” ve “Rose Gold” seçenekleri mevcut.

Galaxy Watch 1.3 inç (46mm) ve 1.2 inç (42mm) AMOLED ekranı ile oldukça kaliteli bir görüntü sunuyor. Ekran karanlıkta ve aşırı ışıkta da oldukça rahat kullanılabiliyor. Ayrıca 5 adet ATM su geçirmezlik sertifikası bulunan saat, 50 m derinliğe kadar su altında kullanılabiliyor.

Samsung Galaxy Watch Gövde

Samsung Galaxy Watch Tizen OS

Gear S3 modelinden sonra sürekli Samsung’un Android Wear işletim sistemli bir akıllı saat çıkaracağı söylentileri dolaşsa da, Samsung yine kendi saat işletim sistemi olan Tizen OS kullanmayı tercih etmiş. Galaxy Watch Tizen OS‘un yeni sürümü olan 4.0 ile geliyor. Öncelikle söylemem gerekir ki yeni sürümde öyle pek büyük bir değişiklik yok.

Tizen OS birçok yönden oldukça akıcı ve işlevsel bir işletim asistemi. Açıkçası hep severek kullandım. Samsung çeşitli uygulamalarla anlaşmalar yaparak marketini genişletmek için çaba gösteriyor ancak maalesef çok yeterli seviyede değil. Açıkçası henüz Android Wear‘ın da fark yaratan bir marketi olduğu söylenemez.

Samsung Galaxy Watch Takvim

Tizen OS 4.0 ile gelen değişimlere biraz değinmek gerekli. Yeni sürümle saatin ana ekranına birkaç minik kısa yol eklenmiş. Takvime eklenen planlardan yaklaşmakta olanlar kolayca görülebiliyor. Ayrıca cihaz gece şarja bırakıldıysa sabah kolunuza taktığınızda takviminizi kontrol ederek size gün planınız hakkında kısa bir özet de gösteriyor.

Saat içerisinde, Samsung’un akıllı asistanı Bixby de yer alıyor. Samsung’un 2 yıl önce tanıttığı akıllı asistan telefonlarında bir süredir yer alıyor. Ancak Galaxy Watch’ta başarılı bir sonuç alındığı maalesef söylenemez. Birkaç basit soruyu kolayca cevaplayabilse de uzun soruları anlamakta pek başarılı değil. Bu açıdan bakıldığında da hava durumunu sormak gibi çok basit şeyler harici kullanılabilmesi pek mümkün değil. Ayrıca Samsung, Bixby için söz verdiği Türkçe dil desteğini henüz hiçbir cihazında getirmedi.

Samsung Galaxy Watch Bixby

Galaxy Watch 1.15 GHz Exynos 9110 çift çekirdekli işlemci kullanıyor. Bu da oldukça iyi bir performans sunmasını sağlamakta. Ayrıca 4 GB’lık depolama alanına sahip olan Galaxy Watch, LTE versiyonunda 1,5 GB RAM, normal versiyonunda ise 748 MB RAM barındırmakta.

Galaxy Watch’un 46 mm ve 42 mm versiyonlarının yanında bir de LTE ve normal olmak üzere iki versiyonu daha var. Tahmin ettiğiniz gibi LTE versiyonu telefonsuz kullanılabileceği anlamına geliyor. LTE teknolojisi ile telefona gerek duymadan arama, mesaj, internet gibi birçok imkana sahip olabiliyorsunuz.

Samsung Galaxy Watch Kabiliyetler

Galaxy Watch’un akıllı saatlerin klasik özelliklerinden olan fitness, uyku takibi gibi özelliklerinde ne derece başarılı olduğuna değinmek de gerekiyor. Ayrıca şunu da belirtmek lazım; Galaxy Watch spor takibi konusunda oldukça iddialı.

Samsung Galaxy Watch Fitness

Artık akıllı saatler için vazgeçilmez olan koşu, yürüyüş ve kalori hesabı Galaxy Watch’ta da elbette yer alan özelliklerden. Günlük adım sayısı ve yakılan kalori hesabını otomatik olarak yapıyor. Saat içerisinde adımlar incelenebildiği gibi, Samsung Health uygulaması aracılığıyla da detaylı veri çekilebiliyor. Saatin widgetları içerisinde bulunan su ve kafein takibi de saat arayüzü üzerinden yapılabiliyor.

Samsung Galaxy Watch Fitness

Ayrıca saat zaman zaman çeşitli motivasyon içerikleri ve minik tavsiyeler ile de karşınıza çıkabiliyor. Uzun süre sabit durduğunuzda uyarı vererek size minik egzersizler yapmanızı önerebiliyor. Bu öneriler oldukça başarılı ve kullanışlı demek mümkün.

Samsung Galaxy Stres Takibi

Samsung Galaxy Watch Stres

Birçok rakibinin stres takibini eklemesi üzerine Samsung da buna yönelik bir özellik kullanıyor. Saat üzerinde nabız ölçer aracılığıyla kalp atışlarını takip eden Galaxy Watch, uygulama içerisinden detaylı bir stres durumu analizi yapabiliyor. Kalp atışlarının durumuna göre bir stres puanı çıkaran saat, stresli olmanız durumunda çeşitli nefes egzersizleri sunuyor.

Samsung Galaxy Uyku Takibi

Samsung Galaxy Watch Uyku

Yine akıllı saatlerin vazgeçilmez özelliklerinden olan uyku takibi, Galaxy Watch’ta da başarılı bir şekilde yer alıyor. Uygulama aracılığı detaylı uyku analizi yapabilen Galaxy Watch, oldukça başarılı demek doğru olur. Gear serisinde çok yeterli seviyede bir uyku takibi yaptığını söyleyemem ancak yeni modelinde kendisini geliştirmiş. Ancak ben uyurken saat takmayı tercih etmeyen birisi olarak bu özelliğini düzenli kullanmamış bunun yerine daha küçük bir bileklik tercih etmiştim.

Samsung Galaxy Spor Takibi

Samsung Galaxy Watch Spor

Galaxy Watch’un en iddialı olduğu alanlardan birisi spor takibi. Koşu, yüzme ve çeşitli vücut geliştirme egzersizlerini oldukça başarılı bir şekilde takip edebiliyor.

Koşu takibini GPS ve GOLONASS desteği ile oldukça tutarlı gerçekleştiren Galaxy Watch, Samsung Health uygulaması aracılığıyla kullanılabiliyor. Ortalama hız, maksimum hız, toplam süre ve nabız gibi değerler üzerinde detaylı bir koşu analizi yapılabiliyor ve oldukça doğru sonuçlar sunuyor.

Samsung Galaxy Watch Koşu

Galaxy Watch yüzme takibi konusunda da oldukça başarılı. Yüzmeye başladığınızı anladıktan sonra, tamamladığınız turun sonunda saat ekranında yüzme takibinizin özetini sunuyor.

Samsung Galaxy Watch Yüzme

Galaxy Watch’un önemli özlliklerden birisi de vücut geliştirme egzersizlerini tanıyabilmesi ve takip edebilmesi. İçerisinde birçok farklı egzersiz barındıran saati spor yaparken programınızı takip etme amacıyla kullanabilirsiniz. Ayrıca yaptığınız egzersizlerle ilgili minik ipuçları da vermekte.

Samsung Galaxy Watch Kalp Atışı Takibi

Galaxy Watch, içerisinde yer alan nabız ölçer ile ister manuel ister düzenli kalp atışı ölçümleri yapabiliyor. Günlük olarak belirli periyotlarla nabız ölçen saat, kullanıcının kalp atışı trendini çıkarıyor. Bu veri ile de sağlık durumu iyeye gidiyor – kötüye gidiyor şeklinde sonuçlar gösteriyor.

Samsung Galaxy Watch Nabız

Galaxy Watch, nabız takibi konusunda genel olarak başarılı demek mümkün. Sabit koşularda oldukça tutarlı sonuçlar sunan saat, yüksek tempolu koşularda ise biraz zorlanıyor diyebilirim.

Samsung Galaxy Watch Pil Ömrü

Samsung Galaxy Watch Şarj İstasyonu

Samsung, yeni saatini tanıtırken pil ömrü konusunda oldukça iddialıydı. Genel duruma bakıldığında ise pil ömrü başarılı demek gerekir. Saatin birçok özelliğinin kapalı olduğu düşük kullanımda 1 hafta şarj etmeden kullanmak mümkün ama bu şekilde biraz az akıllı bir saat olduğu söylenebilir. GPS, veri gibi tüm özelliklerin açık olduğu kullanımlarda ise 2 günü rahat bir şekilde çıkarıyor. Saatin şarj istasyonu oldukça kullanışlı olduğu için eve gidince kolunuzdan çıkarıp istasyonun üzerine koyarak günlük şarj olmasını sağlayabilirsiniz.

Samsung Galaxy Watch Fiyat

Galaxy Watch’un belki de en olumsuz yanı fiyatı. Eski model Gear S3 ile yakın özelliklerine rağmen Galaxy Watch ₺2.199 gibi yüksek bir fiyatla piyasaya çıktı. Gerek başarılı özellikleri gerekse piyasanın en şık akıllı saatlerinden olması ile çok dikkat çekici de olsa bu fiyatın çok yüksek olduğunu söylemek yanlış olmaz. Hele ki selefi Gear S3 hala ₺1300 dolaylarında seyrederken.

İlgini çekebilir: En iyi 7 uygun fiyatlı saat

Samsung’un yeni akıllı saati Galaxy Watch’u tüm detayları ile inceledik. Alıp almamak elbette kişiden kişiye göre değişir. Son olarak artılarını ve eksilerini karşılaştıralım.

Artılar Eksiler
Spor takibi özellikleri Bixby oldukça kötü
Tizen OS Uygulama çeşitliliği az
2 gün pil  ömrü Yüksek fiyat
İzleme özellikleri

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here