LG Rolling Bot’a ilk bakış: Bir Oyuncaktan Fazlası

0
1678

MWC 2016: “Rolling Bot  LG’nin kullanışlı bir BB-8 robot yapma girişimi”

Mobile World Congress’te –Mobil Dünya Kongresi- tanıtılan LG Rolling Bot ve hakkında yukarıda aktarılan yorum, Star Wars’ın son filmine aşina olanlara bir anlam ifade edecektir muhtemelen. Küçük bir BB-8’den bahsediyoruz. Sphero şirketi, uygulamayla kontrol edilebilen bir BB-8 oyuncağı yapmıştı ama LG Rolling Bot bundan çok daha iddialı.

lg-rolling-bot2
LG Rolling Bot kontrol

LG tarafından “companion device” –refakatçi cihaz- olarak tanıtıldı bu kerata. Dört yana yuvarlanıp 8 megapiksel kamerasıyla fotoğraf ve video çekebiliyor. Kamera wi-fi ağına senkronize olup, evde değilken, canlı ve hareketli olarak akıllı telefon aracılığıyla evi görüntüleyebilmemize imkân tanıyor.

Rolling Bot’un “yuvarlanacağı” bir şarj istasyonu da var. Wi-fi, bluetooth ve kızılötesi ile, evde bağlanabileceği her alete bağlanıyor. LG temsilcileri, tam olarak nelere kadir olduğunu anlatmasalar da, cihazlar birbiriyle konuşmaya başlayana kadar uzaktan yapılabilecek her şeyi yapmasını istediklerinin altını çizdiler – bu da en basit anlamıyla evin ışıklarını, sıcaklığını vs. kontrol etmek demek.

LG 360 VR’da da olduğu gibi, ilk başta Rolling Bot yalnızca LG G5 ile çalışacak. G5 ile, robotun görebildiği her şeyi görmek ve onu uzaktan kumanda edip kameranın açısını değiştirebilmek mümkün.

lg-rolling-bot
LG Rolling Bot

Rolling Bot’un oyuncaklık fonksiyonlarına gelince, Çocuklardan ziyade evcil hayvanlara hitap ettiğini söyleyebiliriz. Bir uygulama aracılığıyla robotu sürekli hareket halinde etrafa lazerler tutarken görmek mümkün mesela. Ayrıca robotun içindeki mikrofon sayesinde kedi yahut köpeğinizle konuşabilirsiniz.

Eğlence fonksiyonundan ziyade evlerdeki “akıllılaşma” sürecinin gidişatına ve ivmesine bakarak şu sonuca varabiliriz: Eğer LG, iddia ettiği kadar kullanışlı bir robot yaptıysa ve doğru bir fiyatlandırmaya giderse, BB-8’den çok daha havalı bir robot piyasayı altüst edebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here