LeEco akıllı bisiklet ile tanışın: Pedalinize Android gücü

2
4330
LeEco Akıllı Bisiklet

Bisiklet severler! Toplanın! Las Vegas’ta gerçekleşen CES 2017 fuarının dikkat çeken ürünlerini ayrı ayrı incelemeye devam ediyoruz. Bu yazıda; günlük hayatında ulaşım, hobi ve spor amacıyla sıklıkla bisiklet kullanan birisi olarak çok beğendiğim LeEco akıllı bisiklet ‘ten bahsedeceğim.

CES 2017’den daha fazla haber için tıklayın

CES 2017 her yıl olduğu gibi bu yılda birçok yenilikçi ürünü bizlerle buluşturdu. 2016 yılı akıllı teknolojilerin hızlı yükselişine sahne olmuştu. 2017’de ise bu yükseliş artarak devam edecek gibi duruyor. Artık hayatımızın her alanında akıllı teknolojiler bizlerle birlikte. LeEco firması en çok kullanılan ulaşım araçlarından birisi olan bisikleti akıllı hale getirerek yol ve dağ şeklinde iki farklı ürünü bizlere sunuyor. Yol bisikleti olarak tasarlanan LeEco Smart Road Bike 8.4 kg, dağ bisikleti olarak tasarlanan LeEco Smart Mountain Bike ise 12.2 kg ağırlığa sahip.

Hepsi Bir Arada

LeEco akıllı bisiklet; kullanıcılarının, aksesuarlar ile uğraşmadan, birçok ihtiyacını bisikletin dahili özellikleri ile karşılamasını sağlıyor. Android Marshmallow işletim sistemi üzerinde geliştirilmiş olan BikeOS işletim sistemi kullanan LeEco’nun her iki modeli de Snapdragon 410 işlemci ile güçlendirilmiş 4 inçlik bir ekrana ve 6000 mAh değiştirilebilir bataryaya sahip. Bisiklet bunların yanında; pusula, ivme ölçer, basınç ölçer gibi ek özellikleri de bulunduruyor.

LeEco akıllı bisiklet aynı zamanda Here Maps desteği ile anlık yol tarifi yapabiliyor ve dahili hoparlörü ile sesli komut verebiliyor. Bu dahili hoparlör aynı zamanda telefon ve müzik için de kullanılabilmekte. Bisikletin gidonunda bulunan sensörler aracılığıyla kalp ritminizi ölçerek, ekrandan anlık olarak takip etmeniz de mümkün. Bisiklet aynı zamanda dahili kamerası ile görüntü kaydetmenize de ikan veriyor.

Bisiklet Sürücülerinin Problemlerine Çare

Bisiklet sürücüleri gerek ulaşım, gerek spor amaçlı yaptıkları sürüşlerde birçok sıkıntı yaşıyor. LeEco bu sıkıntıları ortadan kaldırarak daha keyifli bir sürüş deneyimi yaşamanızı sağlıyor. Bisiklet sürücülerinin yaşadığı sorunların başında trafikte fark edilmek geliyor. LeEco akıllı bisiklet dahili ışıklandırmaları ile bu sorunu büyük oranda aşmanızı sağlıyor. Ön ve arkada bulunan standart aydınlatmaların yanında gidonun uçlarında bulunan aydınlatmalar da dönüş sinyalleri olarak ayarlanabiliyor. Ayrıca sürücülerin bisikletlileri fark etmesi adına yol boyunca bir çizgi oluşturan lazer ışıkları da bulunmakta.

Bisiklet kullanıcılarının bir başka önemli problemi olan çalınmalara karşı da çözümler üretilmiş. Bisikletin içerisinde dahili bir kilit bulunmakta. Elbette kilit tek başına yeterli bir çözüm değil. Buna ek olarak bir alarm sistemi de olan bisikletin yine de çalınması durumunda, sahibi uygulama aracılığıyla bisikletin yerini tespit edebiliyor.

Sürekli Bağlantıda Kal

Bisiklet sürücüleri, özellikle hobi sürüşlerinde ekipler halinde yola çıkıyorlar. Sürüş keyfine keyif katan kalabalığın olumsuz yanı ise koordinasyon. Kimi zaman bağırarak kimi zaman düdükle çözülmeye çalışılan bu problemi bas-konuş ile çözüyor LeEco. Birlikte sürdüğünüz arkadaşlarınız ile bağlantı kurduktan sonra tek tuşa basarak arkadaşlarınızla konuşmanız mümkün.

Aynı zamanda bir akıllı telefon uygulaması da olan bisiklet, yaptığınız sürüşlerin tüm detaylarını kaydetmenize olanak sağlıyor. Kaydettiğiniz sürüşleri arkadaşlarınız ile paylaşmanız da mümkün.

Bisiklet sürücülerin sorunlarına önemli ölçüde çözümler üreten ve büyük kolaylıklar sağlayan LeEco akıllı bisikleti şahsen çok beğendim. Eminim ki birçok bisiklet sever de şimdiden ilgi duymaya başladı. Karbon fiber ve titanyum olmak üzere iki farklı şekilde üretilecek olan bisikletlerin fiyatları ise henüz belli değil.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here