Koronavirüsü erken teşhis edebilen akıllı yüzük

0
424

Dünyayı saran Koronavirüs salgını için birçok teşhis ürünü ortaya koyuldu. Özellikle hastalığın teşhis etmede geç kalınması, birçok hastanın hayati sorunlar yaşamasına sebep olmuştu. Test kitlerini devletlerin herkese ulaştıramaması da birçok kişinin hasta olduğunu çok geç fark etmesine sebep oldu.

Amerika Birleşik Devletleri’nden UCSF Tıp Merkezi ve Zuckerberg San Francisco Genel Hastanesi doktorları tarafından geliştirilen bir akıllı yüzük, Koronavirüs’ün erken teşhisini sağlayabildiğini iddia ediyor. Virüsün en temel belirtisi ateş ve yüzük vücuttaki ani ısı yükseliş ve düşüşlerini tespit ederek kullanıcısını uyarıyor.

Kalp ritmini de kontrol eden yüzüğün, sağlık merkezinin CEO’su Petri Hollmen’ın vücudundaki ısı değişimleri sonucu uyarı verdiği ve Hollmen’ın Koronavirüs şüphesi ile hastaneye gitmesi gerektirdiği açıklandı. Hollmen’ın testinin pozitif çıkması sonrası yüzüğe yönelik çalışmalar da arttı.

Yüzük şu anda 150 bin kişiye dağıtılmış durumda. Şirket, yüzüğün daha da geliştirilmesini sağlamak için, kullanıcılardan sağlık verilerini paylaşmalarını talep ediyor. Bu veriler eşliğinde yüzüğün daha kesin sonuçlar ortaya koyması amaçlanıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here