Akıllı saatler hepimizin ilgisini çekiyor. Yaşamın her geçen gün daha da hızlandığı çağımızda telefonu cebimizden çıkarmadan birçok işi halletmek önemli bir kolaylık. Hem de en eski ve en çok kullanılan aksesuarlardan biriyle. Birçoğumuzun Apple Watch 2 veya Samsung Gear S3 gibi en yeni cihazları almak için bütçesi uygun olamayabilir. Ama bu durum giyilebilir cihazları hiç kullanamayacağımız manasına da gelmiyor elbette. Akıllı saat teknolojisi henüz yeni ve oldukça pahalı bir halde. Bu sebeple, çoğunlukla lüks bir ihtiyaç olarak karşımıza çıkıyor. Ama elbette uygun fiyatlı ürünler de yok değil. Bu yazıda hem kendini kanıtlamış markaların kaliteli ürünleri hem de çok daha uygun fiyatlı akıllı saatler den bahsedeceğiz. (Çok daha ucuza Çin malı saatler de mevcut ancak onların alınabilir olup olmadığından bir başka yazıda bahsedeceğiz. )

1Martian Notifier

martian notifier

Listemizin en ucuz ürünü olan Martian Notifier, aynı zamanda akıllı saat pazarındaki kaliteli markalar arasında en uygun fiyatlı ürünlerden birisi. Tabii ki bu durum temel sebebi Martian Notifier’in en basit akıllı saatlerden oluşu. Analog bir saate sahip olan cihazın aynı zamanda mesaj ve arama bildirimlerini gösteren ufak bir OLED ekranı da bulunmakta. Android ve iOS işletim sistemleri ile uyumlu çalışabilen saat, titreşim ile bildirim özelliğine de sahip.

Martian Notifier çok önemli özelliklere sahip değil ancak tasarım yönünden normal analog saatlerden farksız. Uygun fiyatı sebebiyle analog saat yerine tercih edilebilir bir ürün.

$36.98 martianwatches.com – Amazon

2Pebble Classic

pebble classic

Pebble ‘ın ilk versiyonu olan bu saat, 2013 yılında Kickstarter üzerinde açılan kampanya ile bu güne kadar toplanmış en büyük fonu toplamıştı. Android ve iOS uyumlu olarak çalışan Pebble, kendi işletim sistemine sahip olmasının yanında uygulama ve farklı yüzler yüklenebilmesi sayesinde geliştirilebilir ve kişiselleştirilebilir bir cihaz.

Pebble’da sesle kontol ve fotoğraf çekme özelliği bulunmuyor. e-paper ekrana sahip olan saat, görüntüyü siyah ve beyaz renkler ile veren bir tasarıma sahip. Ancak bu durum pil ömrünü oldukça uzatarak tek şarj ile bir hafta kullanım imkanı veriyor.

$66.99 getpebble.comAmazon

3Pebble Time

pebble time

Yeni modeli Pebble 2 çıkmış olsa da orjinal Pebble’dan vazgeçemeyenler için Pebble Time güzel bir alternatif. Klasik modele yapılan ufak güncellemeler ile daha modern bir görüntü ve arayüze sahip olan saat, yine kendini sevdiren özelliklerle karşımıza çıkıyor.

Klasik modelde de kullanılan batarya dostu e-paper ekran, Pebble Time ile renkli bir görünüm kazanıyor. 7 günlük batarya süresi ile oldukça başarılı bir performans gösteren saat aynı zamanda Pebble Health’i de kullanıcılarına açıyor.

Oval bir saat kullanmak isteyenler için fiyat farkıyla Pebble Time Round modeli ayrıca raflarda bulunmakta.

Ürünün detaylı İncelemesi: Pebble Time İncelemesi

$82.52 getpebble.com – Amazon

4Sony SmartWatch US version 1

sony smartwatch us version 1

Ürünlerinde köşeli tasarımlar kullanmayı tercih eden Sony‘nin ilk akıllı saatlerinden olan cihaz Android işletim sistemi ile çalışıyor. Android’in getirdiği geniş yelpazenin yanında ise maalesef iOS işletim sistemi ile uyumlu değil. Saat ayrıca 1.3 inçlik küçük bir OLED ekrana sahip. Cihaz aynı zamanda kayışından sökülerek de kullanılabiliyor.

$80.05 sonymobile.com – Amazon

5Alcatel OneTouch Watch

onetouch watch

Öncelikle şunu belirtmemiz gerekir ki, OneTouch Watch gerçekten çok şık bir tasarıma sahip. Bunun yanında akıllı telefonlarla yine çok başarılı bir etkileşim sağlayabiliyor. Kendi işletim sistemi ile çalışan saat, Android ve iOS uyumlu. Ancak uygulama yükleme imkanı yok. OneTouch; ivme, yön, yükseklik ve nabız ölçerin yanında pusula ve NFC etiketi özelliklerine sahip.

OneTouch Watch’un bataryası başarılı bir performans sergiliyor ve 2-3 gün pil süresi sunuyor. Her ne kadar başarılı bir tasarıma sahip olsa da saatin kayışları çok maalesef çok kaliteli değil.

$99.99 alcatelonetouch.eu – Amazon

6Asus ZenWatch 2

asus zenwatch 2

Akıllı saatlerde oval tasarım gittikçe yaygın hale gelmeye başlıyor. Asus da Zen Watch 3 modelinde oval bir tasarıma gitmişti. Ama saatin oval veya dörtgen oluşu sizin için önemli değilse bu saati tercih edebilirsiniz. Asus ZenWatch 2, Android Wear işletim sistemi ile çalışmakta. Android’in geniş dünyası saati bir adım öne çıkarıyor diyebiliriz. Ayrıca iOS ile de uyumlu çalışabiliyor oluşu da bir başka artı özellik.

1.63 inç AMOLED ekrana sahip olan ZenWatch 2, 2 günlük batarya süresine sahip ancak bataryasının iyi bir performans ile çalıştığını söyleyemeyiz. Asus ZenWatch 2, Sade ve keskin çizgilere sahip olan tasarımı ve birçok artı özelliği ile tercih edilebilir bir saat.

$119 asus.com – Amazon

7Sony SmartWatch 3

Sony SmartWatch 3

Sony SmartWatch 3 belki de listenin en çok tutulan ürünlerinden birisi. Hala en favori akıllı saatlerden birisi olduğunu söyleyebiliriz. SmartWatch 3 için, oval saatlerin revaçta olduğu şu dönemde, kare saatler içerisinde en şık ürünlerden birisidir demek doğru olacaktır.

1.63 inçlik AMOLED ekrana ve 512 MB RAM’e sahip olan saat, Android Wear işletim sistemi ile çalışıyor. Sony SmartWatch 3, dahili IR portu ile kumanda olarak kullanılabildiği gibi birçok farklı kısayol oluşturma imkanı da sunuyor.

Saatin en çok öne çıkan özelliklerinden birisi de tam verimli GPS kullanımı. Bu özelliği ile fitness kayıtlarınızı en net şekilde kaydediyor. Ayrıca NFC bantları ile Google Cüzdan kullanımı da mümkün.

Şık bir tasarımıyla öne çıkan Sony SmartWatch 3 aslında kayıştan çıkarılıp da kullanılabilecek bir bloktan oluşuyor. Saatin aynı zamanda paslanmaz çelik kayıştan oluşan bir versiyonu da bulunmakta.

Listenin en çok tutulan saati olan Sony SmartWatch 3 genel akıllı saat pazarına göre uygun fiyatlı olsa da listenin de en pahalı saati.

$145.90 sonymobile.com – Amazon

9 YORUMLAR

  1. Akıllı saat aslında pekte önemli değil. Zaten cep telefonlarımız yeterince akıllı olduğu için pek fazla gerek duymuyorum ben. Ancak alacak arkadaşların fikir edinmesi bakımından başarılı bir yazı olmuş.

    • Yorumunuza katılmıyorum. Samsumg Gear S3 kullanıyorum ve gerçekten çok kullanışlı. Gelecekte normal saatlerden daha yaygın olacak diye düşünmekteyim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here