Akıllı saatler hepimizin ilgisini çekiyor. Yaşamın her geçen gün daha da hızlandığı çağımızda telefonu cebimizden çıkarmadan birçok işi halletmek önemli bir kolaylık. Hem de en eski ve en çok kullanılan aksesuarlardan biriyle. Birçoğumuzun Apple Watch 6 veya Samsung Galaxy Watch gibi en yeni cihazları almak için bütçesi uygun olamayabilir. Ama bu durum giyilebilir cihazları hiç kullanamayacağımız manasına da gelmiyor elbette. Son dönemlerde Oppo ve Xiaomi gibi markaların fiyat/performans odaklı adımları, pazardaki diğer markaların da fiyatlarında iyileştirme yapmasını sağladı.

Bu yazıda; sizi üzmeyecek, özellikleri yeterli ve uygun fiyatlı akıllı saatleri listeleyeceğiz. Eğer kaliteden ödün verecek çin malı saatlerle daha ucuza inmek istiyorsanız, bu yazı sizin için yeterince ucuz saatleri sunamayacak. Akıllı saat pazarının fiyatlarını göz önünde bulundurarak ₺500 altı, ₺1000 altı ve ₺2000 altı olmak üzere üç başlıkta saatleri derlemeye çalışacağız.

₺500 Altı Akıllı Saatler

1Realme Watch

Realme Watch

Ortalama fiyat: ₺489

Akıllı saatten fazlasını değil, temel fonksiyonları bekleyenler için tercih edilebilecek bir akıllı saat olan Realme Watch; bir fitness takip cihazı olarak şekillendirilmiş. Saatin kontrolü için gerekli uygulama yalnızca Android cihazlar için geliştirilmiş. Bu sebeple iOS kullanıcılar için saati kullanmak mümkün değil.

1,4 inç, 320 x 320 dokunmatik renkli ekrana sahip olan Realme Watch, ekranın etrafında nispeten kalın bir siyah çerçeve çizgisine sahip. Bu durum biraz göze kötü gelebiliyor. Spor ve uyku takibi konusunda yetenekli olan saatin, GPS özelliği ise maalesef yok. Kalp atışı ve kan oksijen seviyesi SpO2 ölçümü yapabilen sensörlere sahip olan saatin pil ömrü ise 4 saat.

Özet

Uyumlu Cihazlar: Android GPS: Yok
İşletim Sistemi: – Pil Ömrü: 4 gün
Ekran: 1.4 inç Suya Dayanıklılık: Sadece sıçramalara

 

2Amazefit Bip

Amazfit Bip

Ortalama fiyat: ₺425

Xiaomi’nin markalarından biri olan Amazfit, oldukça uygun fiyatlara çıkardığı saatlerle ön plana çıkıyor. Amazfit Bip, mütevazi bir saat olsa da kimi özellikleri ile oldukça şaşırtıcı olabiliyor.

1,28 inç, 176 x 176 büyüklüğünde bir ekrana sahip olan saat; aktivite takibi amacıyla rahatlıkla kullanılabilir. Bir zamanların popüler akıllı saati Pebble’a benzer bir tasarıma sahip olan Amazfit Bip, 45 günlük inanılmaz bir pil ömrüne sahip. Kalp takibi ve GPS özelliklerini sürekli açık bıraksanız dahi saatin pil seviyesinin %50’nin altına düşmesi 2 haftayı buluyor. Bu özellik oldukça önemli bir rekabet avantajı.

Saatin en temel olumsuz yanı ise bir uygulama marketinin olmaması. Bu sebeple, saatle birlikte gelen özellik ve uygulamalara bağımlı kalarak kullanmanız gerekiyor. Fazla özellik aramayan, aktivite ve uyku takibi odaklı bir cihaz arıyorsanız, fiyatı ve pil ömrü ile çok doğru bir seçenek olacaktır.

Özet

Uyumlu Cihazlar: Android, iOS GPS: Var
İşletim Sistemi: Amazfit OS Pil Ömrü: 45 gün
Ekran: 1.28 inç Suya Dayanıklılık: IP68 – 1,5 m’ye kadar

 

₺1000 Altı Akıllı Saatler

3Amazfit T-Rex

Amazfit T-Rex

Ortalama fiyat: ₺999

Klasik akıllı saatlerden oldukça farklı bir konumda yer alan Amazfit T-Rex, tam bir dayanıklılık ürünü. T-Rex isminden de anlayabileceğiniz gibi saat, özellikle spor ve doğa hayatı sevenler için tasarlanmış. Gövdesi oldukça sağlam olan Amazfit T-Rex, 1.3 AMOLED ekrana sahip.

Aktivite ve uyku takibi konusunda oldukça başarılı olan saat 20 günlük pil ömrüne ve 50 m’ye kadar su geçirmezlik özelliğine sahip. 44 mm kalınlığında bir kasa, metal vidalar ve koruma parçalarına sahip bu saat ile Jurassic Park’ta hayatta kalabilirsiniz.

Özet

Uyumlu Cihazlar: Android, iOS GPS: Var
İşletim Sistemi: Amazfit OS Pil Ömrü: 20 gün
Ekran: 1.3 inç Suya Dayanıklılık: 50 m’ye kadar

 

4Fitbit Versa Lite

Fitbit Versa Lite

Ortalama fiyat: ₺899

Akıllı saat pazarının önemli markalarından Fitbit’in Versa serisi oldukça dikkat çeken ürünler arasında. Markanın uygun fiyat arayanlar için çıkardığı Fitbit Versa Lite özellikleri ile standartları karşılayabiliyor. Versa temel işlevlerine sahip olan akıllı  saat, bunun yanında uyku apnesi tespiti, kan oksijen seviyesi (SpO2) ölçümü gibi özelliklere de sahip. 4 saatlik bir pil ömrüne sahip olan Fitbit Versa Lite, egzersiz ve uyku takibi için yetenekli bir cihaz.

Ancak Lite modeli ile klasik Versa’larda bulunan bazı özellikleri elbette ki kaçırıyorsunuz. NFC ile ödeme yapma, yüzme takibi, Alexa ve Deezer / Spotify için müzik depolama gibi özellikler Fitbit Versa Lite içerisinde bulunmuyor.

Özet

Uyumlu Cihazlar: Android 5+, iOS 10+ GPS: Var
İşletim Sistemi: Fitbit OS Pil Ömrü: 4 gün
Ekran:1.34″ 300 x 300 Suya Dayanıklılık: IP67

 

5Huawei Watch GT2e

Huawei Watch GT2e

Ortalama fiyat: ₺899

Amerika’da ciddi yasaklarla karşı karşıya olan Huawei, fiyat/performans ürünleri ile hala yoğun bir şekilde tercih ediliyor ve pazarda ciddi problemler yaşamıyor. Huawei’nin GT2 akıllı saatinin biraz daha minimalize edilmiş versiyonu olan Huawei Watch GT2e özellikleri ile tatmin edici bir görünüme sahip.

1.39 inç 454×454 büyüklüğünde ekrana sahip olan akıllı saat, oldukça başarılı aktivite ve uyku takibi özelliklerine sahip. Fitness, koşu, yüzme gibi birçok sporu takip edebilen ve detaylı uyku analizleri yapan Huawei Watch GT2e, ölçümleri ile kullanıcılarından olumlu yorumlar alıyor. Ayrıca saat GPS, SpO2 gibi özelliklere de sahip. Kendi işletim sistemi ve hem Android hem de iOS üzerinde bulunan uygulaması ile çalışan saatin pil ömrü ise 14 gün.

Özet

Uyumlu Cihazlar: Android, iOS GPS: Var
İşletim Sistemi: Lite OS Pil Ömrü: 14 gün
Ekran: 1.39 inç 454×454 Suya Dayanıklılık: 5ATM

 

6Amazfit GTS

Amazfit GTS

Ortalama fiyat: ₺899

Amazfit’in bir diğer fiyat/performans ürünü olan Amazfit GTS, Apple Watch benzerliği ile dikkat çeken bir cihaz. Görünüm itibariyle klon bir görüntüye sahip olsa da temel akıllı saat özelliklerinde oldukça tatmin edici bir akıllı saat. Amazfit GTS, 1.65 inç 348×442 büyüklüğünde bir ekrana ve 14 günlük bir pil ömrüne sahip.

12 farklı spor modunu içerisinde bulunduran akıllı saat, aynı zamanda haftalık aktivite özetlerinizi de çıkarıyor. GTS, Amazfit OS işletim sistemi ile çalışıyor ve hem Android hem de iOS cihazlar ile uyumlu kullanılabiliyor. Cihazda SpO2 ve EKG gibi özellikler ise bulunmuyor.

Özet

Uyumlu Cihazlar: Android, iOS GPS: Var
İşletim Sistemi: Amazfit OS Pil Ömrü: 14 gün
Ekran: 1.65 inç 348×442 Suya Dayanıklılık: 5ATM

 

₺2000 Altı Akıllı Saatler

7Apple Watch Series 3

Apple Watch Series 3

Ortalama fiyat: ₺1899

Birçok markanın uygun fiyatlı akıllı saatleri pazara sürmesinin ardından, Apple da alternatif oluşturmak için Series 3 modelinin fiyatında iyileştirmeler yaptı. Apple Watch kullanmak isteyip, bütçesi nispeten düşük olanlar için Apple Watch 3 oldukça güzel bir seçenek olabilir.

Tasarımsal olarak Series 5 ve 6 ile birkaç farklılığa sahip olan cihazın biraz daha kalın bir gövdeye sahip olduğunu söyleyebiliriz. Bunun yanında ekran boyutu olarak da küçük farklılıklara sahip.

Apple watch 3 özellikleri ile de oldukça tatmin edici. Son WatchOS 7 yazılımı ile çalışan cihaz, bu sayede Apple Watch’un son aktivite özelliklerini de barındırıyor. Temel özellikler dikkate alındığında Series 6’da bulunan birçok özelliği barındıran saat; sürekli açık ekran, EKG ve kan oksijen seviyesi özelliklerini ise barındırmıyor.

Fiyat/performans odaklı bir cihaz arayanlar için çok da önemli olmayacak özellik farklılıkları ile Apple Watch 3, rakipleri arasında oldukça güçlü bir konuma sahip.

Özet

Uyumlu Cihazlar: iOS GPS: Var
İşletim Sistemi: WatchOS Pil Ömrü: 18 saat
Ekran: 1.65 inç Suya Dayanıklılık: 50 metre

 

8Fitbit Versa 2

Fitbit Versa 2

Ortalama fiyat: ₺1699

Fitbit’in akıllı saat serisinin fiyat/performans odaklı olarak ön plana çıkan modeli olan Fitbit Versa 2 akıllı saat, önceki modellere göre daha geniş bir AMOLED ekranla karşımıza çıkıyor. Fitbit’in aktivite takibi, sağlık takibi, ödeme gibi temel özelliklerini barındıran saat, özellikle uyku analizi konusunda oldukça başarılı.

Tüm özelliklerinin aktif kullanılması ile beş günlük bir pil ömrüne sahip olan cihazda, GPS özelliği ise bulunmuyor. Bunun yanında kendi uygulama marketi bulunan cihaz, WearOS ve WatchOS olmayan saatler arasında bu yönüyle bir avantaja sahip. Ancak marketin yeterli uygulama barındırdığı ise söylenemez.

Özet

Uyumlu Cihazlar: Android, iOS GPS: Yok
İşletim Sistemi: FitbitOS Pil Ömrü: 5 gün
Ekran: 1.4 inç Suya Dayanıklılık: 50 metre

 

9Galaxy Watch Active 2

Galaxy Watch Active 2

Ortalama fiyat: ₺1699

Samsung’un akıllı saat serisi içerisinde Active modelleri, daha çok spora yönelik olmasıyla ön plana çıkıyor. Galaxy Watch Active 2, sunduğu özellikler ile oval akıllı saat arayanlar için en iyi alternatiflerden biri.

Akıllı saat pazarında kendisini oval ekranlarla konumlandıran Samsung, Tizen işletim sistemini de bu konsepte fazlasıyla uygun bir şekle soktu. Active 2, gerek tasarımı gerek işletim sistemi ile oldukça kaliteli bir ürün. Tizen işletim sistemi, yalnızca Samsung ürünlerde kullanılıyor olsa da, marketi oldukça geniş ve yeterli.

Özet

Uyumlu Cihazlar: Android, iOS GPS: Var
İşletim Sistemi: Tizen Pil Ömrü: 2 gün
Ekran: 1.4 inç Suya Dayanıklılık: 5 ATM

 

9 YORUMLAR

  1. Akıllı saat aslında pekte önemli değil. Zaten cep telefonlarımız yeterince akıllı olduğu için pek fazla gerek duymuyorum ben. Ancak alacak arkadaşların fikir edinmesi bakımından başarılı bir yazı olmuş.

    • Yorumunuza katılmıyorum. Samsumg Gear S3 kullanıyorum ve gerçekten çok kullanışlı. Gelecekte normal saatlerden daha yaygın olacak diye düşünmekteyim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here