Pebble son günlerini yaşıyor, satış gerçekleşti

0
1073
Pebble

Fitness takip cihazları alanının lideri Amerikan firması Fitbit, geçen hafta akıllı saat üreticisi Pebble’ı satın almak istediğini duyurdu.

Pebble 2012 yılında Kickstarter projesiyle dikkatleri üzerine çekmiş, bağış rekoruna imza atarak adını duyurmuştu. Akıllı saat pazarına ilk giren ve kendi işletim sistemi ve marketi ile dikkar çeken Pebble, Kickstarter’da Pebble Time 2 için bağış toplamaya başlamıştı. Giyilebilir teknoloji kategorisinde büyük bir isim haline gelen Pebble; Apple, Samsung, LG, Sony gibi dev firmaların pazara girmesiyle ne yazık ki düşüşe geçti.

Giyilebilir akıllı saatler pazarının yaklaşık %52 daralmasıyla da olumsuz etkilenen Pebble, geçtiğimiz Mart ayında da çalışanlarının %25’inin işine son vermişti. Fitbit, Pebble’ı satın aldıktan sonra tamamına ilgi duyacağa benzemiyor. Pebble’ın teknoloji ve yazılım kısmını, girmeyi planladığı akıllı saat pazarında kullanması muhtemel. Bu da maalesef, Pebble ismi tarihe karışacak demek. Ayrıca Fitbit, Pebble çalışanlarının yaklaşık %40’ını bünyesine katmak istiyor. Fitbit’in bünyesine katmak istediği Pebble çalışanlarının tamamı yazılım bölümünden olacak. Fitbit’in, Pebble’ı almasıyla akıllı saat üretimine yöneleceği ve akıllı saat pazarında adını bolca söz ettireceği düşünülüyor.

Pebble’dan gelen açıklamaya göre, cihazları çalışmaya devam edecek fakat servis kalitesi düşürülebilir.

Satış için 40 milyon dolar civarında bir rakamdan bahsedilse de henüz net bir açıklama yapılmadı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here