Kalp atış hızını takipte kesinliği sağlamak için: LG Innotek sensörü

0
1506

SUPER-SLIM BİYO SENSÖRÜN GİYİLEBİLİLR ÜRÜNLER İÇİN DAHA YÜKSEK GÜÇ-VERİMLİLİĞİNE ÖNCÜLÜK ETMESİ BEKLENİYOR

Akıllı telefonlar için kamera modülleri üreten bir parça imalatçısı olan LG Innotek, giyilebilir ürünleri daha ince ve daha verimli yapacak, ayrıca kalp hızı takibinde kesinliği artıracak bir sensör geliştirdiğini duyurdu.

Biyo sensör yalnızca 1 mm kalınlığında ve kalp hızını, kandaki oksijen ve stres seviyelerini ölçecek şekilde tasarlanmış. Innotek’e göre modül, biyometrik sinyallerin gücünü %30 arttırırken güç tüketimini ise %20 azaltıyor. Bu da daha az güçle daha fazla veri takibi anlamına geliyor.

İşin ilginç tarafı, LG Innotek’in, bu yeni modülün kalp hızını ölçmedeki hata payının, dinlenirken 2, çalışırken 5bpm (vuruş/dakika) olacağı yönündeki iddiası. Anlaşılan bu iddia bize, tıbbi cihazların neler sunabileceği konusunda kıyas imkânı sağlayacak.
Bunun yanında Samsung da, kendi akıllı biyo-işlemcisini duyurarak giyilebilir ürünlerle alakalı önemli adımlardan birini atmış oldu. “All-in-one” (Hepsi bir arada) tabir edilen çip, güç tüketimi konusunda emsal işlemcilerden daha verimli ve kalp hızını, vücut yağını, iskelet kaslarının ağırlığını, deri sıcaklığını, kalp ritmini ve stres seviyesini ölçebiliyor. Benzer şekilde Qualcomm da, daha uzun ömürlü ve daha şık akıllı saatler vaad eden Snapdragon Wear işlemcisini duyurmuştu.

LG Innotek’in, bu ince sensörleri arabalara entegre etmek gibi planları da mevcut, ki bu giyilebilir ürünler adına iyi bir haber. İvme kazanarak devam eden gelişmeler bizlere daha uzun ömürlü, güvenilir veriler sağlayan, daha ince akıllı saatler ve fitness takip ürünleri sunabilir. Bunları kim istemez ki?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here