Apple Watch Series 6 – Tasarımı, özellikleri, fiyatı

0
82
Apple Watch 6

Bu hafta Apple Park’ta düzenlenen Time Flies etkinliğinde, Apple’ın yeni akıllı saati de görücüye çıktı. Uzun bir süredir beklenen Apple Watch Series 6 tasarımı, özellikleri ve yenilikleri ile pazarın lider ürünlerinden olmayı devam ettirecek gibi duruyor.

Time Flies etkinliğinde detayları anlatılan saatin tasarımsal özelliklerini, yeni veya gelişen özelliklerini, performansını ve fiyatını detaylıca inceledik.

Apple Watch Series 6 Tasarımı

Apple, S4 ile başladığı tarzını S5’te olduğu gibi S6’da da koruyor. Görüntü itibariyle kasasında herhangi bir değişiklik bulundurmuyor. Alışık olduğumuz eğimli ve çerçevesiz ekran, dijital kurma kolu ve güç düğmesi saatin kasasını oluşturuyor. Apple Watch S6 40 mm ve 44 mm olarak iki farklı ölçüde piyasaya çıkacak.

Apple Watch 6 Renkleri

Apple Watch 6 renkleri ilgi çekici bir çeşitlilik ile geliyor. Modelle birlikte sunulan yeni renkler ise şu şekilde:

Grafit – Paslanmaz çelik (sol üst)

Kırmızı – Alüminyum (sağ üst)

Altın rengi – Paslanmaz çelik (sol alt)

Mavi – Alüminyum (sağ alt)

Apple Watch 6 ile birlikte Solo Loop kayışları da kullanıcılara sunulacak. Solo Loop; klasik kayışlarda yer alan delikli boyutu ayarlanabilir yapıdan farklı olarak, kullanıcının bilek boyutuna göre ayarlanmış pürüzsüz bir tasarıma sahip. Solo Loop renkleri 7 farklı seçeneğe sahip olacak. Bunun yanında örgülü modeller de oldukça dikkat çekici duruyor.

Apple Watch 6 Örgü Kordon

Apple, S6 modelinde aynı zamanda %100 geri dönüştürülebilir malzemeler kullanıyor.

Apple Watch Series 6 Özellikleri

Tasarımsal olarak büyük değişikliklerden kaçınan Apple, teknik özelliklerini ise her modelde önemli ölçülerde arttırıyor. Özellikle sağlık takibi konusuna önem veren Apple, bu alanda ciddi yatırımlar yaparak yeni özellikler sunmaya devam ediyor. Apple Watch 6 teknik özellikleri arasında sağlık, spor, uyku takibi odaklı önemli gelişmeler yer alıyor.

Apple Watch 6 Özellikleri

1. Apple Watch Series 6 Kan Oksijen (SpO2) Takibi

2020’de akıllı saatlerin popüler özelliklerinden biri haline gelen kan oksijen seviyesi ölçümü, S6 ile Apple Watch içerisinde de yer alıyor. Kan oksijen seviyesi ölçümü, kan hücrelerinizde ne kadar oksijen pompaladığınızı ve buna bağlı olarak tıbbi sorunlar yaşama ihtimalinizi ölçüyor. Bir anormallik olması durumunda ise kullanıcısını uyarıyor.

Apple Watch 6 SpO2

Apple Health uygulaması ile takip edilebilen kan oksijen seviyesi; uyku apnesi ve astım gibi rahatsızlıklara işaret eden belirtileri yakalayabiliyor. Çeşitli üniversiteler ve sağlık kuruluşları ile geliştirdiği özellikler için beraber çalışan Apple; kan oksijeni, astım, kalp rahatsızlıkları gibi durumlar ile Covid-19 arasındaki ilişkiyi araştıran projeler geliştirerek bu özelliklerin pandemi döneminde de kullanılabilir olmasına odaklanmış durumda.

2. Apple Watch Series 6 Altimetre

Apple Watch S6 GPS ve yakınlardaki Wifi ağlarını kullanara, güç verimliliği daha yüksek bir barometrik altimetre ile geliyor. Sürekli açık olarak çalışan bu özelliği ile gün boyunca gerçek zamanlı yükseklik ölçümleri yapıyor. Bu özelliği ile antrenman ölçümlerinde yokuşlarda aşağı ve yukarı inişleri çok daha iyi ölçerek daha doğru fitness analizleri sunabiliyor.

3. watchOS 7

Apple Watch S6 ile gelecek olan watchOS 7 işletim sistemi de yeni özellikleri kullanıcılarına sunacak. watchOS 7 ile birlikte öne çıkacak temel özelliklerden biri yeni kadranlar. Apple Watch 6 kadranları 7 yeni seçenekle geliyor. Ayrıca bu yeni kadranlarla birlikte özelleştirme de ön plana çıkıyor. watchOS 7 ile birlikte geliştiriciler kadranları düzenleyebilecek ve bunu paylaşabilecek.

watchOS 7 ile birlikte uyku takibinde de gelişmeler gerçekleşiyor. Kullanıcıların uyku sırasındaki hareketleri takip edilerek uyku analizi geliştiriliyor. Ayrıca el yıkama sensörü de kullanıcıların ellerini yıkama sıklıklarını otomatik olarak takip edebiliyor. Bunun yanında yeni sağlık ve fitness özellikleri de kullanıcıların genel sağlık durumlarını takibini kolaylaştırmayı hedefliyor.

watchOS 7 ayrıca bisikletler için yol tarifi yapabilen harita ve farklı dillere çeviri yapabilen Siri özelliklerini de beraberinde getiriyor.

4. Apple Watch 6 Aile Paketi

Apple Watch S6 ile gelen aile paketi sayesinde, aileler herhangi bir ek iPhone cihaza ihtiyaç duymadan çocuklarının veya yaşlıların saatlerini kendi telefonlarına ekleyebiliyorlar. Bu durum ailelerin çocuklarından haberdar olmasına imkan sağlıyor.

Apple Watch 6 Aile

Çocuklar saatleri ile mesajlaşma ve fitness uygulamalarını kullanabiliyor. Bunun yanında kendilerine memoji karakterler oluşturabiliyorlar. Bunun yanında cihazda çocuklara özel kadranlar da sunuluyor.

Aileler bu paket ile çocuklarının kimlerle iltişim kurabileceğine karar verebiliyor. Ayrıca School Time özelliği ile ders saatlerinde saatin çocukların dikkatini dağıtması da önlenebiliyor.

5. Apple Watch 6 Fitness+

Apple Watch 6 Fitness+

Apple; S6 modeli ile birlikte, akıllı saatine özel olarak geliştirdiği fitness uygulamasını da görücüye çıkardı. Abonelik sistemi ile çalışan Fitness+ uygulaması, Apple Watch’tan aldığı verileri işleyerek kişiye özel antrenman programları oluşturuyor. Kullanıcılar, bu programları doğrultusunda özel eğitmenlerin hazırladığı eğitim videolarını cihazlarından izleyerek çalışabiliyor. Online spor antrenmanlarına, sanal bir antrenör getirerek özelleştirme sunan bu yeni özellik, oldukça dikkat çekici.

Apple Watch 6 Pil Ömrü

Apple, yeni modelinde S5 modeline göre daha büyük bir batarya tercih etti. Şirketin iddia ettiği pil ömrü ise 18 saat. Apple, cihaz içerisinde kullandığı bataryaların boyutunu arttırırken pil ömründe beklenen yükselişi iddia etmiyor. Ancak özellikle cihazın içini inceleme fırsatı bulan kullanıcıların pil ömrü beklentisi 18 saatin üzerinde.

Apple Watch Series 6 Fiyatı

Apple Watch Series 6 (GPS) satış fiyatı ABD’de $399 olarak belirlendi. Türkiye’de ise ₺3799 fiyat etiket ile piyasaya çıkacak. Geçtiğimiz hafta satışa açılan ürün apple.com ve mağazalardan satın alınabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here