Android Wear 2.0’ın ilk bağımsız uygulamaları gün yüzüne çıktı

0
1011
Android Wear 2.0

Google, akıllı saatler için ürettiği işletim sisteminin yeni sürümü Android Wear 2.0′ı geçtiğimiz mayıs ayında tanıtmıştı. Daha önce yalnızca akıllı telefonlara bağımlı olarak çalışan işletim sistemi yeni gelecek güncelleme ile artık bağımsız uygulamalar yüklemeye imkan verecek.

Geçtiğimiz hafta Wear 2.0‘ın 4. geliştirici sürümünün yayınlanmasıyla geliştiriciler uygulamalarını hazırlamaya başladı. Bu hafta uygulama haberleri de gelmeye başlamıştı. Kullanıcıların merakını gidermek amacıyla Google da hazırlanan ilk uygulamaları yayınladı. 2.0 sürümünün, bağımsız olarak çalışabilecek ilk uygulamaları görüntülü görüşme uygulaması Glide, lokasyon tabanlı mekan uygulaması FourSquare ve kullanıcıların şu ve yemek alışkanlıklarını takip etmeyi sağlayan Lifesum.

Android Wear 2.0’ın dikkat çeken diğer gelişmeleri ise şu şekilde; saat ile yapılan aktivite türünü otomatik olarak ayarlayabilme, akıllı telefonlarda sıkça kullanılan elini kaldırmadan klavyeyi kullanabilme, bildirim ayarlarını özelleştirebilme.

Şimdilik Android Wear 2.0’ın yalnızca geliştirici sürümü yayınlanmış durumda. Genel güncelleme ise 2017 yılına ertelendi. Android Wear 2.0 ile artık akıllı saatler telefonlara olan bağımlılığından kurtulmaya doğrudan kullanılabilir olmaya başlayacak. Bu gelismeler akıllı telefon devrini bitirir mi yoksa akıllı cihaz anlayışımızı değiştirir mi diye düşünmüyor değiliz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here