Akıllı saatlerde şarj sıkıntısı tarih olabilir

0
32

Akıllı saat pazarı, son iki yıl içerisinde çok hızlı büyüdü. Önümüzdeki yıllarda da bu durum artarak devam edecek gibi duruyor. Heyecan verici özelliklerle karşımıza çıkan akıllı saatler, küçük boyutları ile büyük işlevleri yerine getirebiliyor. Ancak boyutlarının küçük olması, içerisinde yeterli pil barındırmasını da zorlaştırabiliyor.

Geniş özelliklere sahip gelişmiş akıllı saatlerde 1 günü bile tamamlayamama gibi problem yaşamak mümkün. Bu durum da kullanıcılar için oldukça ciddi bir problem. Chinese University of Hong Kong içerisindeki bir grup araştırmacının geliştirdiği yeni pil teknolojisi ise akıllı saat şarj problemlerini ortadan kaldırabilir.

Akıllı saat jeneratör

Araştırmacılar konuya oldukça tanıdık ve eski bir teknolojiden esinlenerek çözüm üretmeyi hedefliyor. Herhangi bir pil aksamı kullanmayan mekanik saatlerin, kullanıcıların hareketlerinden enerji üretmesinden yola çıkan Chinese University of Hong Kong araştırmacıları, akıllı saatlerde kullanılabilecek küçüklükte jeneratörler geliştirdi.

Henüz prototip aşamasında olan jeneratörlerin şu anda başarılı sonuçlar elde ettiği ve araştırmacıların şirketler ile hali hazırda görüşmelerini sürdürdüğünü biliyoruz. Ancak ürünün son kullanıcı ile ne zaman buluşacağı elbette ki belirsiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here