Akıllı saatiniz terinizi analiz edebilecek

0
1105

Giyilebilir teknoloji dünyası henüz birçok alanda başlangıç seviyesinde. Ancak şuan kullandıklarımız gelecekte bizi nelerin beklediğinin de habercisi durumunda. Giyilebilir teknoloji denince akla ilk gelen cihazlardan olan akıllı saatler de gün geçtikçe gelişmeye devam ediyor. Akıllı saat teknolojisi ile ilgili son ve umut verici gelişme ise, vücut sıvılarının analiz edilmesinin mümkün hale gelebilecek olması.

The University of California‘dan bir grup araştırmacı tarafından geliştirilen sensörler, vücuttan salgılanan terin anlık analizini yapıp bağlı olduğu mobil cihazdan kontrolünü imkan sağlıyor. Terden yaptığı analiz ile glukoz ve laktoz gibi metabolitler; sodyum ve potasyum iyonları gibi elektrolitlerin ölçümünü sağlayan sensörler, aynı zamanda daha doğru bir analiz için belli aralıklarla vücut sıcaklığını da ölçüyor.

Cihaz, akıllı saatin yanında başa veya vücudun herhangi bir bölümüne giyilebilmekte. Sağlık tenolojisi alanında önemli bir gelişme olabilecek olan bu sensörlerin araştırmacılarının şuanki hedefi ise analiz edilebilen kimyasal sayısını arttırmak ve kişilerin ter analizlerinin psikolojik durumları ile ilgili bilgi verip vermediğini anlamak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here