Sanal gerçeklik için yeni bir kontrol yolu: CaptoGlove

0
1469
CaptoGlove

Her geçen gün kızışan ve hızla gelişen sanal gerçeklik pazarında rekabet yalnızca gözlüklerle değil aynı zamanda kontrol kolları ile de sürüyor. Sanal gerçeklik konsolları üreten firmalar, en kolay kullanımı sunacak olan, çif el, kontrol kolları geliştirerek de öne çıkmaya çalışıyorlar. Bağımsız bir girişim olan CaptoGlove, sanal gerçekliğin yanında, oyun konsol kollarında genel olarak bir devrim yaratmayı hayal ediyor.

CaptoGlove’un geliştirdiği eldiven şeklindeki bu kablosuz kumandalar, ellerin gücünü kullanarak sanal gerçeklik deneyimini arttırmayı hedefliyor. Kickstarter’da başlattıkları proje ile tanıtılan ürün, sensör dolgulu yıkanabilir bir akıllı giysi de denebilir.

“İnsan eli dünyadaki en büyük denetleyicidir” diyen CaptoGlove CEO’su Paolo Trotta, “CaptoGlove ile doğal hassasiyeti, tepki süresini ve verimliliği geniş bir yelpazede görevler ve cihazlar arasında genişletebilirsiniz.” sözleri ile de ürününü tanımlıyor.

Yaklaşık beş yıldır geliştirilen CaptoGlove, Bluetooth bağlantısı ile çalışıyor. Tüm sanal gerçeklik konsolları ile birlikte çalışabilen ürün, iOS ve Android ile de uyumlu. Şirketin önemli iddialarından birisi tam burada karşımıza çıkıyor. CaptoGlove’un geçmişte ve gelecekte yapılmış tüm PC oyunları ile de uyumlu bir şekilde çalışabileceği iddia ediliyor. Akıllı telefonunuza yükleyeceğiniz bir uygulama aracılığıyla eldivenin hareketlerini özelleştirebilmeniz de mümkün.

Kickstarter kampanyasında $50.000 hedefleyen CaptoGlove’un, piyasaya çıktığındaki satış fiyatının ise $250 olması bekleniyor. Ürünün fonlama kampanyasına destek olarak $160’lık erken sipariş indirimini de kullanabilirsiniz.

CaptoGlove’un iddia edilen şekilde piyasaya çıkması sanal gerçeklik etkileşimini arttırmasının yanında, PC oyunlarında da deneyimlerimizi bambaşka noktalara getirecek gibi duruyor.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here