İşitme engelli insanların müziği hissetmelerini sağlayan gömlek: Sound Shirt

0
1990

Giyilebilir teknolojiler her geçen gün insan hayatını kolaylaştırmasının yanında aynı zamanda denenmemiş, hiç hissedilmemiş duyguları da tatmamıza olanak verebiliyor. İngiltere merkezli, teknolojik kıyafetler üreten CuteCircuit de hiç hissedilmemiş duyguları tattıracak bir ürüne imza attı.

Birçoğumuzun hayatının bir vazgeçilmesi olan müziği, ömrü boyunca hiç dinleme şansı olmamış insanların bir nebze de olsa müziği tadabilmeleri için geliştirilen Sound Shirt, işitme engelli insanların müziği hissedebilmelerini sağlıyor. Ürünün 100 adet prototipini üreten firma, Alman orkestra Jungen Symphoniker Hamburg‘un fikri olan bu tasarımın deneyimini de orkestranın konserlerinde yaşatıyor.

Konser salonun muhtelif noktalarına yerleştirilen mikrofonlar aracılığıyla bilgisayar sistemine aktarılan ses buradan giysinin üzerindeki küçük motorlara aktarılıyor ve vücudun her tarafına farklı ritmler iletiliyor. Bas, vurmalı çalgılar, çello gibi 8 farklı sesi ayırt edebilen Sound Shirt, bu seslerin vücudun farklı noktalarında en iyi şekilde hissedilmesini sağlıyor.

Aynı zamanda Sound Shirt’in ilk versiyonu olan, sarılma hissi veren ve bunu bir iletişim aracı olarak kullanan The Hug Shirt isminde bir ürünü de olan CuteCircuit, bu ürünlerin benzerlerinin oyun sektöründe de kullanılabileceğini düşünüyor. İlerleyen zamanlarda firmanın bu alanda bir ürün tasarlaması da söz konusu olabilir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here