Parkinson hastalarının yazı yazmalarını sağlayacak bileklik: Emma Watch

0
1850
Emma Watch

Son günlerde sağlık problemlerine yönelik giyilebilir cihazlar oldukça artmaya başladı. Büyük firmaların, önemli sağlık sorunlarını çözmek adına zaman ve imkan ayırarak çalışmalar yaptığını görmek gerçekten mutluluk verici. Sağlık odaklı giyilebilir cihazlara bir yenisi de Microsoft’tan geldi. Parkinson, tedavisi olmayan bir sinir sistemi rahatsızlığı. Hastalar ellerinin titremesini kontrol edemediği için günlük faaliyetlerinin birçoğunu yapmakta zorlanıyor. Microsoft, parkinson hastalarının yazı yazabilmelerini ve daha birçok alanda rahatça hareket etmelerinin sağlayacak bir bileklik tasarladı.

Daha önce, yine parkinson hastalarına özel bir kaşık üretilmişti. Bu kaşık hastanın elinin tam tersi yönde titreyerek rahat bir şekilde yemek yemesine olanak sağlıyordu. Grafik tasarımcı Emma Lawton‘a yardım edebilmek amacıyla harekete geçen Microsoft’un araştırma ve inovasyon departmanı yöneticisi Haiyan Zhang, çok daha etkili ve gelecek vadeden bir ürün tasarladı.

Öncelikle her şeyin başlama noktasına biraz değinelim. 33 yaşındaki Emma Lawton, nadir bir şekilde erken yaşta parkinson hastalığına yakalandı. Bir grafik tasarımcı için hayatını tümden etkileyecek bir hastalık. Emma’nın yalnızca geceleri ufak bir zaman diliminde hastalık belirtileri azalıyordu. Bu sebeple tüm işlerini gecenin bir yarısı halletmeye çalışıyordu. Elbetteki sürdürülebilir bir durum değil. Mesleki kariyerinde değişiklik yapmak zorunda olduğunu düşündüğü bir dönemde Haiyan Zhang yardımına yetişti. Zhang ve ekibi tarafından geliştirilen bileklik yalnızca Emma için değil, tüm parkinson hastaları için umut demekti.

Emma Watch olarak isimlendirilen bileklik, tıpkı cep telefonlarımızda olduğu gibi ufak motorlara sahip. Bu motorlar ile kullanıcının elinin titremelerinin tersi  yönünde titreşimler göndererek, elin daha stabil hareket etmesini sağlıyor. Gönderdiği titreşimler kullanıcıya hiçbir şekilde rahatsızlık vermiyor. Henüz test aşamasında olan Emma Watch, oldukça önemli bir ürün. Yalnızca yazı yazma değil, elin hareketlerini kontrol ederek, parkinson hastalarının birçok işi kolaylıkla yapabilmelerine olanak sağlayabilir.

Haiyan Zhang, hikayeleri BBC belgeselinde yayınlandıktan sonra, parkinson hastalarından ve ailelerinden çok sayıda mesaj almış. Uzun yıllardır parkinson tedavisinde kullanılan ilaçlarda pek bir değişiklik olmadı. Zhang, uygun bir tedavi bulunana kadar hastaların hayatlarını biraz daha yaşanılır hale getirmeyi hedefliyor. Birçok kişinin hayatına dokunacak olan bu ürünün seri üretime geçmesi içinse biraz daha zaman var.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here