Hyundai, felçlileri ayağa kaldıracak ‘giyilebilir robot’unu tanıttı

0
1852
Hyundai H-MEX

Las Vegas’ta gerçekleştirilen Tüketici Elektroniği Fuarı (CES 2017)nın en dikkat çeken ürünlerinden birisi Hyundai’nin ‘giyilebilir robot’ları oldu. Duyurulduğu ilk günden bu yana konuşulan ve dikkatleri üzerine toplayan robotlar CES 2017‘de görücüye çıktı. Hyundai’nin bu ürünü belki de geleceği değiştirecek denebilir.

CES 2017’den daha fazla haber için tıklayın

Otomobil devi Hyundai, bir süredir giyilebilir dış iskeletler üzerine çalışıyordu. Exoskeletons olarak adlandırılan bu iskeletler, farklı alanlarda hizmet etmekte. Bunların başında ise sağlık alanı geliyor. Belden aşağısı felçli veya yürüme yeteneğinde sorun olan kişileri ayağa kaldıracak olan bu teknolojinin adı ise H-MEX.

Hyundai H-MEX

H-MEX, yürüme yetisini kaybetmiş kişilerin yeniden oturup kalkabilmesini, hareket etmesini, merdivenlerden çıkıp inebilmesini sağlayacak bir giyilebilir robot. Hyudai’ın hazırladığı prototip şu anda tek şarj ile 4 saatlik kullanıma imkan veriyor.

İnsan Gücünün Sınırlarını Zorla

Hyundai, H-MEX’in yanında HUMA ve H-WEX isimli modellerle de özellikle işçilerin hareket ve güç kabiliyetini arttırmayı hedefliyor. Bu ürünlerle bir kişinin altından  kalkamayacağı işler ve tek başına kaldıramayacağı yükler artık yapılabilir olacak. Aynı zamanda yaşlılıktan kaynaklı hareket kabiliyetindeki azalmaya da çözüm olarak bu ürünler kullanılabilecek. Hazırlanan prototip saatte 12 km hıza ulaşabilmesinin yanında 40 kg’a kadar olan yükleri de kaldırabiliyor.

Giyilebilir robot asistanlar aynı zamanda Toyota Ve Honda’nın da çalışmalar yaptığı bir alan. Ancak Hyundai bu alandaki çalışmalarından hızlı sonuçlar alarak öncü konuma yerleşmiş durumda. Bu ürünlerin gelecekte hayatımıza gireceği ve birçok işimizi kolaylaştıracağı aşikar. Bilim kurgu filmlerinin her geçen gün gerçek oluşu o kadar da ileri tarihlerde gerçekleşmiyor, Hyundai 2020’de ürünü piyasaya sürmeyi hedefliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here