Kaliforniya Üniversitesi, klinik verilerin saklanması için Blockchain tabanlı bir sistem üzerinde çalışıyor

0
1293
Sağlıkta Blockchain

Kaliforniya Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı, klinik araştırma verilerinin saklanması ve ulaşılması için daha efektif bir mekanizma inşa etmek amacıyla, Blockchain tabanlı bir sistem geliştirmeye çalışıyor. Geçtiğimiz Temmuz ayında bu yana devam eden araştırmanın sonuçları Cuma günü Uluslararası Araştırma Dergisi Nature’da yayınlandı.

Akademisyenlerin temel hedefi; klinik verileri izlenebilir bir hale getirecek aynı zamanda onları değiştirilemez kılacak şekilde güvenli bir sistem hayata geçirmek. Buna ek olarak, klinik araştırmacılar ile hastalar arasındaki etkileşimi arttırmak da araştıranın hedefleri arasındaydı. Bu doğrultuda, blockchain tabanlı bir portal oluşturarak hedeflerini büyük oranda gerçekleştirdiler. Araştırmacılar gerçek hayattan bir örnek veri grubu belirleyerek bunlar üzerinden bir prototip oluşturdu.

Hazırlanan prototipte, klinik araştırmaların hassasiyeti sebebiyle, tamamen merkezi olmayan bir yapı tercih edilmedi. Zincire blok ekleme yetkisi yalnızca Klinik Araştırmalar Örgütü’ne verilerek sürecin son aşaması onaya tabi tutuldu. Blockchain tabanlı sistemle hedeflenen temel şey etkileşimi arttırırken bilgilerin değiştirilemezliğinden emin olmak.

Ayrıca önemli bir detay da araştırma sonuçlarında daha önce zincire işlenmiş bir 1QQbilginin zıttı veya o bilgiyi geliştirecek bir sonuca ulaşılırsa, yeni eklenen blok öncekilerin versiyonu şeklinde sisteme dahil olabiliyor. Portal yeni eklenen bilginin daha önce bir bilgiye ek olduğunu anlayarak bunu yeni bir sürüm olarak kaydediyor ve tüm sürümleri birbirinin devamı niteliğinde gösterebiliyor.

Ayrıca bu ayın başında IBM de blockchain tabanlı klinik çalışmalar üzerine, ilaç şirketi Boehringer Ingelheim ile bir anlaşma sağladı. Bu doğrultuda; blockchain tabanında klinik kayıt tutma amaçlı çalışmalar yapmayı hedefliyorlar.

Blockchain teknolojisi, gelecekte hemen her alanda çözümler üreterek hayatımızı kolaylaştıracak. Bu araştırma ise blockchain’in sağlık alanında kullanımı için köşe taşı olacak nitelikte. Pek yakında araştırma sonuçlarının tam metninin Türkçe tercümesini, Sayborg’ta bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here