Dünyanın ilk blockchain merkezli akıllı şehri çok uzağımızda değil

0
1091
Blockchain akıllı şehir

Akıllı şehirlerden uzunca bir süredir bahsediyoruz. Şehirleşmenin oldukça zorlu yaşadığı ülkemizde bu dönüşüm için her ne kadar uzunca bir süre olsa da, dünya bu aşamaya geçmeye başladı. Akıllı şehirleri konuşmaya başladığımızda henüz adını bile pek duymadığımız blockchain; şuanda, hemen her teknolojide olduğu gibi, akıllı şehirlerin de geleceğini şekillendireceğe benziyor.

Daha önce Suudi Arabistan, robot Sofia’ya vatandaşlık vererek ilginç bir adım atmış ve dikkatleri üzerine toplamıştı. Açıkçası bu adım daha çok dikkat çekme odaklı yapılmış, temelsiz bir gelişmeydi demek yanlış olmaz. Ancak Dubai, blockchain konusunda kararlı ve bir o kadar da başarılı adımlar atmaya başladı. Dubai; petrol zengini ama oldukça küçük bir ülke olarak, dünyanın blockchain merkezi olma yolunda hızla ilerliyor.

Blockchain tabanlı akıllı şehir

Dubai Gelecek Vakfı tarafından kurulunan Smart Dubai isimli organizasyon, dünyadaki blockchain girişimlerini bulup, onlara destek sağlayarak Dubai’de çalışmalarını sürdürmeleri için faaliyetlerde bulunuyor. Geçtiğimiz günlerde Smart Dubai tarafından açıklanan akıllı şehir planı da tamamen blockchain teknolojisi odağında oluşturulmuş.

Smart Dubai Genel Müdürü Dr. Aisha Bint Butti Bin Bishr, blockchain odağında çalışma yapan tüm yenilikçileri ve girişimcileri, blockchain tabanlı geliştirilmiş ve yaşayanlara bu doğrultuda kesintisiz ve geniş imkanlar sunacak bir şehirde toplama istekleri olduğunu söylüyor. Bu doğrulta şehirde bir blockchain merkezi de kurulması planlanıyor. Akıllı şehir fikri aslında “Dubai Blockchain Stratejisi 2020” isimli planın bir parçası konumunda. Bu doğrulta birçok farklı çalışma yapılması hedefleniyor.

Smart Dubai, aynı zamanda Global Blockchain Challenge isimli etkinliği ile de geliştiricilerin yarıştığı bir turnuva da düzenliyor. 2-3 Nisan 2019’da Dubai Dünya Ticaret Merkezi’nde gerçekleşecek olan Uluslarası Blockchain Zirvesi‘nde ön elemeyi geçen geliştiriciler yarışacak ve ilk üçe girenler sırasıyla $20bin, $15bin ve $10bin sahibi olacak. Dubai geçtiğimiz yıl da 2018 Future Dubai Blockchain Summit etkinliği ile 8000 katılımcı, 130 statup ve 140 konuşmacıya ev sahipliği yapmıştı.

Genel olarak baktığımızda, blockchain tabanlı bir akıllı şehri 2020 yılına kadar hayata geçirmek pek de kolay gözükmese de, Dubai’nin dünyanın blockchain üssü haline gelme ihtimali her geçen gün artıyor. Burada en önemli detay Dubai Emirliği’nin bu yöndeki çalışmalara büyük önem vermesi ve önemli yatırımlar yapması. Yakın zamanda kurulacak olan blockchain merkezi, etkinliklerin yanında önemli bir cazibe noktası haline gelecek gibi görünüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here