Apple, akıllı hoparlörü HomePod’u tanıttı

0
1164
Apple HomePod

Apple’ın dün başlayan WWDC 2017 etkinliğinde birçok yenilik tanıtıldı. Bunların arasında en çok dikkat çekenlerin başında, bir müzik çalar ve ev asistanı şeklinde çalışacak olan akıllı hoparlör Apple HomePod yer alıyor.. Ürünün dikkat çekmesindeki önemli etkenlerden birisi de Apple’ın uzun bir aradan sonra çıkardığı ilk yeni ürün.

HomePod, öncelikle bir müzik çalar olarak tanıtıldı. İçerisinde 40 milyon adet şarkı barındıran Apple Music ile entegre bir şekilde çalışan cihaz, müzik dinleme anlayışını yeniden belirlemek istiyor. İlk çıktığı dönemlerde büyük ses getiren ve mobil müzik dinleme anlayışını şekillendiren iPod‘un ev versiyonu olarak adlandırabiliriz aslında bu ürünü. Apple’ın CEO’su Tim Cook da ürünün amacını bu manaya gelecek şekilde açıklıyor: “Taşınabilir müzikte yaptığımız gibi, evdeki müziği de yeniden tasarlamak istiyoruz”.

Google Home ve Amazon Echo ürünlerine rakip olabilmesi için elbette akıllı asistan şeklinde de kullanılabiliyor. Siri ve HomeKit ile bağlantılı olarak çalışan HomePod, sesli komutlar ile yönetilebiliyor. Çalmak istediğiniz müziği veya şarkısı çalan grubun gitaristinin kim olduğu sorusunu klasik Hey Siri komutu ile sorabileceğiniz gibi, HomeKit entegrasyonu sayesinde evdeki tüm akıllı cihazları kontrol etmeniz; ışıkları açıp kapatmanız, ısıyı yükseltip alçaltmanız mümkün.

HomePod oda tarama
HomePod oda tarama

HomePod’u muadillerinden farklı kılan ise içerisindeki donanımı. Apple A8 işlemci bulunan ürün, bu işlemciden aldığı güçle, odaları tarayarak; odanın büyüklüğü, kendisinin odadaki konumu ve odanın akustiği gibi unsurları belirleyebiliyor. Bu da çok daha başarılı bir müzik deneyimi yaşamanızı sağlıyor. Ek olarak cihaz odaya girdiğinizi de bu şekilde anlayabiliyor ve isterseniz otomatikman müziği başlatabiliyor. Bir odada iki adet kullanmak isterseniz de iki ürün birbiri ile eşleşip entegre bir biçimde çalışabiliyor. Son olarak, ürün birden fazla hesapla da kullanılabilmekte ancak bu hesaplar arasında nasıl geçiş yapılacağı ile ilgili henüz bir bilgimiz yok.

HomePod’un öne çıkan bir diğer özelliği de gizliliğe verdiği önem. Hey Siri komutunu duyana kadar kesinlikle hiçbir sesi ağa iletmiyor. Komutları ise şifreli bir Siri ID kullanarak iletiyor. Apple gizlilik konusunda emin konuşsa da bunların dışında daha detaylı bir bilgiye henüz sahip değiliz.

Apple HomePod Teknik Özellikler

Apple HomePod‘un teknik özelliklerine genel olarak değinecek olursak; siyah ve beyaz olmak üzere iki farklı renk seçeneği ile gelen cihaz, 17.2 cm uzunluğa ve 14.2 cm genişliğe sahip. Ağırlığı ise 2.5 kg. Ürünün sesi çok daha iyi alması ve hiçbir komutu kaçırmaması adına içerisinde 6 adet mikrofon bulunuyor. Ayrıca 7 adet hoparlör ve 1 adet woofer da bulunmakta.

HomePod iç donanım
HomePod iç donanım

Önümüzdeki aralık ayında piyasaya çıkacak olan ürünün fiyatı ise $349. Ürün hakkında daha detaylı bilgilerin ortaya çıkması ile detaylı inceleme de mutlaka yayınlayacağız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here