Akıllı asistan Google Home, polisi arayarak rehinelerin kurtarılmasını sağladı

1
1251
Google Home
Google Home

Akıllı ev asistanları son dönemlerin önemli rekabet alanlarından birisi. Google, Amazon, Apple gibi önemli firmalar ürünleri ve ürünlerinden kullandıkları yapay zekalarile rekabeti derinleştirmeye devam ediyor. Google’ın geçtiğimiz yıl Google I/O etkinliğinde duyurduğu akıllı asistanı Google Home, muadilleri arasında öncü ürünlerden birisi. Akıllı asistanın yapay zekasının başarısı ise geçtiğimiz günlerde Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşanan bir olayla gün yüzüne çıkmış oldu.

New Mexico eyaletinde gerçekleşen olayda, sevgilisi ve sevgilisinin kızı ile birlikte yaşayan bir adam; yaşadıkları tartışma sonucunda sinirlerine hakim olamayarak silaha sarıldı ve kız arkadaşını ve kızını esir aldı. Panikle kızına “polisi çağır” diye bağıran kadının sesini anlayan ve bir terslik olduğunu sezen Google Home, polisi aradı ve SWAT ekiplerinin olay yerine gelmesiyle kurtarma operasyonu başarıyla gerçekleşti.

Google Home normal şartlar altında yalnızca “Hey Google” komutunun ardından işlem yapıyor. Ancak bu olayda asistanın bir terslik olduğunu anlayarak hitap komutunu beklemeden hareket etmesi belki de anne ve kızının hayatını kurtardı. Bu durum Google Home’un yapay zekasının ne derece iyi olduğunu da gözler önüne sermiş oldu. Geçtiğimiz aylarda Apple’ın WWDC 2017 etkinliğinde tanıttığı HomePod ürünü ile iyice kızışan piyasada, bu olay Google’ı bir adım ileri götürdü diyebiliriz.

Bunu da incele: Apple akıllı hoparlör HomePod

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here