Toyota felçli hastalar için asistan robot üretti

2
1563
Toyota İnsan Destek Robotu
Toyota İnsan Destek Robotu

Otomotiv devi Toyota, sağlık odaklı robotik ürünler geliştirme yönünde çalışmalar yapmaya yapmaya başladı. Daha önce yine bir otomotiv devi olan Hyundai de felçli hastalara yönelik bir ürün geliştirmiş, olumlu tepkiler almıştı.

Bunu da incele: Hyundai’nin felçlileri ayağa kaldıracak giyilebilir robotu

Felçli, yaşlı ve hareket kabiliyeti kısıtlı insanların hayatını kolaylaştırmayı amaçlayan Toyota İnsan Destek Robotu, henüz test aşamasında. İlk olarak Afganistan’da yaşayan ve belden aşağısı felçli olan Amerikalı bir askerin evinde kullanılarak test ediliyor. Robot; kapı açma, su vb ihtiyaçları getirme gibi gündelik işlerde askere yardımcı oluyor.

Üzerinde bulunan kameralar yardımıyla içerisinde bulunduğu mekanı 3 boyutlu olarak algılayan Toyota İnsan Destek Robotu, bu şekilde evin içerisinde rahatça hareket edebiliyor. eklemli bir yapıya sahip olan kolları ile hafif ve yüksek manevra kabiliyetine de sahip olan robot aynı zamanda kağıt vb çok ince şeyleri tutmak için vakum özelliğine de sahip. Akıllı cihazlar yardımıyla veya sesli komutla kontrol edilebilen robotun şarj süresi ise 3 saat. Robot şarjı bittiğinde en yakın prize giderek kendisini şarj ediyor.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here