Sürücüz nakliye aracı T-pod, 2020’de yollarda olacak

1
1247
T-pod
T-pod

Sürücüsüz otonom araçlarda kişisel kullanımların yanında ticari araç üretiminde de gelişmeler devam ediyor. Yük taşımacılığında kullanılmak üzere geliştirilen T-pod isimli araçlar, kamera ve telemetre sistemleri kullanarak sürücüsüz bir şekilde hareket edecek.
Uzunlukları 7 metre, kapasiteleri ise 15 standart palet olan T-pod’lar, sürücüsüz bir şekilde güzergahlarında sefer yapacak. Aynı zamanda sürücü istasyonlarından da kontrol edilebilecek. T-pod’lar ilk olarak 2020 yılında 200 araçlık filoyla İsveç’te faaliyete başlayacak.

Görünüşleri ile bilim kurgu filmlerinden fırlamışa benzeyen araçların güvenliği kafanızı karıştırıyor olabilir. Ancak otonom araçlar, sahip oldukları sensörler ile insanların fark edemeyeceği tehlikeleri sezerek hareket edebiliyorlar. Bu açıdan normal nakliye araçlarından çok daha güvenli diyebiliriz. Kişisel kullanımlar için üretilen insansız araçların da hayatımıza girmeye devam etmesi ile 2020 yılında otonom araçları çokça görecek gibiyiz. 200 kWh pil kapasitesi olan T-pod, bu şarj ile 200 km mesafe gidebiliyor.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here